Předseda venezuelského parlamentu Juan Guaidó, který se nezákonně prohlásil za dočasného prezidenta, sdělil, že může souhlasit s vojenským zásahem ze strany USA.

„Pokud zásah vyřeší krizi, možná s ním budu souhlasit,“ řekl v interiew pro italské noviny La Stampa v odpovědi na otázku týkající se možné nabídky ze strany Washingtonu.

Guaidó nevyloučil, že se opoziční venezuelská vláda  může uchýlit k ústavnímu článku, který umožňuje zahraniční vojenskou intervenci.

„Je to jedna z možností. Vybrali jsme si cestu voleb, ale lidé trpí a my musíme brát v úvahu všechno (všechny varianty – red.),“ prohlásil předseda Národního shromáždění.

Podle jeho slov jediným vojenským zásahem, k němuž nyní dochází ve Venezuele, je přítomnost jednotek z Kuby, která podporuje prezidenta Nicoláse Madura.

„Nesmíme si plést prostředky a cíle. Cílem je mír, ale čas tlačí, protože lidé umírají,“ řekl Guaidó.

V odpovědi na otázku novináře, týkající se „zpráv o setkání s ruskými diplomaty v Caracasu“, vůdce venezuelské opozice uvedl, že „mluví se všemi zeměmi, které jsou připraveny pracovat na zastavení uzurpace“.

„Rusko má zájmy a kontrakty ve Venezuele a my je budeme respektovat, protože jsme seriózní lidé, a totéž se týká Číny a všech, kdo chce vystupovat za reálné řešení.“ řekl Guaidó.

Předseda venezuelského parlamentu se také zmínil o neúspěšném pokusu o státní převrat 30. dubna. V odpovědi na otázku, jestli se může „zopakovat s jiným výsledkem“, uvedl, že opozice bude mít „více možností, protože se více lidí připojuje k operaci Svoboda“.

Ve Venezuele začaly 21. ledna masové protesty proti prezidentu Madurovi krátce po jeho přísaze. Řada západních zemí v čele s USA uznala Guaidóa jako dočasného prezidenta. Maduro naopak nazval předsedu parlamentu loutkou USA. Rusko, Čína, Turecko a řada dalších zemí podpořily Madura jako zákonného prezidenta. V Moskvě nazvali „prezidentský status“  Guaidóa neexistujícím.

30. dubna se opozice ve Venezuele pokusila provést převrat. Předseda parlamentu Juan Guaidó a jeho stoupenci se sešli v Caracasu před vojenskou základnou Carlota. Předtím Guaidó vyzval obyvatele Venezuely a armádu, aby vyšli do ulic a dokončili operaci Svoboda s cílem svržení zákonného prezidenta Madura. Prezident a ministr obrany oznámili věrnost ozbrojených sil legitimní vládě. Vláda informovala o neúspěšném pokusu o státní převrat. Maduro se rozhodl zahájit vyšetřování událostí z 30. dubna.

Zdroj: snews.com