Mladá ekologická aktivistka Greta Thunbergová se omluvila za svá slova. Během patečního mítinku v italském Turínu vyzvala „postavit světové lídry ke zdi“ kvůli vyhýbání se povinnostem bránit prostředí. Aktivistka uvedla, že jde o nedorozumění, a na mysli měla něco jiného. (Foto: Flickr)

Thunbergová na svém Twitteru zveřejnila komentář, aby vysvětlila, co vlastně chtěla říct. Aktivistka se omluvila, ale dodala, že k násilí samozřejmě nevyzývala.

„Včera jsem řekla, že musíme popohnat naše lídry k zodpovědnosti a bohužel jsem řekla: ‚put against the wall‘ (doslovný překlad je „postavit ke zdi“, pozn. red.). Jedná se o Swenglish (kombinace angličtiny a švédštiny, pozn. red.): „att ställa någon mot väggen“ (postavit někoho ke zdi), což znamená popohnat k odpovědnosti. To se stává, když improvizujete v cizím jazyce,“ vysvětlila Thunbergová.

„Ale samozřejmě se omlouvám, pokud to někdo špatně pochopil. Nedokážu dostatečně vyjádřit skutečnost, že jsem – stejně jako celé hnutí školních stávek – proti jakékoli možné formě násilí. Je to samozřejmé, ale přesto to říkám,“ dodala.