Známý portál Military Watch věnující se vojenským tématům uvedl, v čem je ruská stíhačka Su-35 generace 4++ lepší než americký stíhačka 5. generace F-22. (Foto: Wikimedia)

Jak píše magazín, Su-35 má k dnešnímu dni málo konkurentů mezi stíhačkami po celém světě, a to díky své vysoké manévrovatelnosti, dlouhému doletu, schopnosti nést mnoho zbraní a v neposlední řadě díky špičkovým systémům radioelektronického boje.

„Kromě posílených možností boje s vzdušnými cíli, ve srovnání s ostatními letouny z řady Su-27 dostala stíhačka Su-35 také velmi vylepšené charakteristiky pro možnost vedení boje proti pozemním i námořním cílům. To vše dělá Su-35 poměrně univerzálním letounem, kdežto F-22 či originální stroj Su-27 jsou více specializované,“ myslí si experti magazínu.

Military Watch dále zmiňuje, že Su-35 je schopna nést až šest nadzvukových raket Ch-31 třídy vzduch-země. Tyto rakety mohou být použity pro útoky na pozemní, tak i na hladinové cíle, také ale existují ve variantě pro ničení radiolokačních stanic protivníka.

Podle názoru magazínu, takové zbraně spolu s možnostmi palubního radioelektronického vybavení dělají Su-35 efektivním nástrojem v boji proti protivzdušné obraně protivníka, a s příchodem raket Ch-35 také vyrostly možnosti ničení námořních cílů.

Ruská stíhačka Su-35 je stroj generace označované jako 4++. Vychází z letounu Su-27. Jedná se o mimořádně dobře manévrující stroj, který tím získává velké přednosti v boji s možnými konkurenty. Tyto stíhačky byly použity při ruské operaci proti teroristickým organizacím v Sýrii.

Ze zahraničních armád si Su-35 pořídila Čína. Řada dalších států o nákupu této stíhačky přemýšlí. V listopadu roku 2020 magazín The National Interest označil tento stroj za jeden z nejmodernějších na světě, který i po více než 10 letech od svého příchodu na scénu překonává mnoho západních konkurentů. Za klíč k dlouhověkosti letadla považuje magazín jeho univerzálnost a nosnost, stejně jako vynikající letové a technické vlastnosti.

Zdroj: militarywatchmagazine.com