Francouzská společnost TotalEnergies (TTEF.PA) a italská Eni (ENI.MI) v pondělí oznámily významný objev zemního plynu ve vrtu Cronos-1 u Kypru. (Foto: Flickr)

Ostrov v roce 2011 oznámil svůj první objev zemního plynu Aphrodite o objemu přibližně 4,5 bilionu kubických stop (tcf), který nyní provozuje americká energetická společnost Chevron (CVX.N).

„Předběžné odhady naznačují přibližně 2,5 tcf zemního plynu v místě, s významným dalším nárůstem, který bude prozkoumán dalším průzkumným vrtem v oblasti,“ uvedla společnost Eni v prohlášení k nejnovějšímu objevu.

Jedná se o třetí nález plynu v moři na Kypru, přičemž všechny dosud nebyly využity, a přichází v době, kdy Evropská unie hledá alternativu k ruskému plynu po únorové invazi Moskvy na Ukrajinu.

Konkurenti z tohoto odvětví, společnosti Exxon (XOM.N) a Qatar Petroleum, rovněž provádějí vrty ve východní části Středozemního moře, kde těžba plynu prudce vzrostla, protože starší objevy konečně přinesly ovoce.

Člen EU Kypr však čelí silným námitkám ze strany Turecka kvůli svému programu průzkumu v moři, kde se překrývají nároky na jurisdikci sahající od pevniny až k moři.

Zdroj: reuters.com