Mezi Ruskem a nejnovějším členem Severoatlantické aliance Finskem se zvýšilo napětí na hranicích. Finsko v poslední době obvinilo Moskvu z vyzbrojování migrantů s cílem vyvolat krizi na hraničních přechodech.

Rusko přislíbilo „protiopatření“ poté, co bylo Finsko loni v dubnu přijato do NATO. Finská pohraniční stráž od té doby zdokumentovala podle svých slov vážný nárůst počtu migrantů bez dokladů, kteří se objevují na přechodech, přičemž většina z nich pochází z Afriky a Blízkého východu.

Více než 830 kilometrů dlouhá rusko-finská hranice slouží také jako vnější hranice Evropské unie. Předsedkyně EU Ursula von der Leyenová se nedávno připojila k finskému premiérovi Petterimu Orpovi a odsoudila to, co označili za „instrumentalizaci migrantů“ ze strany Ruska – von der Leyenová to označila za „ostudné“.

Finské pohraniční orgány uvedly, že v poslední době dorazilo více než 300 žadatelů o azyl bez dokladů, většinou na čtyři jižní přechody, které byly v tuto chvíli uzavřeny. V některých případech to vedlo k násilnostem, kdy pohraniční stráž nasadila opatření k potlačení nepokojů, aby zabránila skupinám migrantů v prolomení hranice.

„Taková obvinění nepřijímáme,“ uvedl v reakci na obvinění Finska a EU mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Obvinění Helsinek označil za „přitažená za vlasy“.

Podle regionálních zpráv Finsko přikročilo k zajištění větší bezpečnosti s vojenskou pomocí, která zahrnuje posílení výstavby hraničního plotu na klíčových místech:

Finské obranné síly pomáhají pohraniční stráži země s výstavbou dočasných plotů na hranicích s Ruskem poté, co finská vláda v reakci na zvýšený příliv žadatelů o azyl ze třetích zemí přicházejících z Ruska uzavřela čtyři hraniční přechody.

…Zástupce velitele pohraniční stráže Kainuu Tomi Tirkkonen řekl finské veřejnoprávní televizi Yleisradio Oy, že obranné síly pouze pomáhají se stavbou, nikoliv poskytují vojenskou pomoc.

Finský premiér Orpo minulý týden zašel tak daleko, že tvrdil, že migranti jsou ve skutečnosti dopravováni k finským hranicím s pomocí ruských úřadů. „Je jasné, že těmto lidem pomáhají a také je doprovází nebo dopravují na hranice pohraničníci,“ řekl.

Rusko již dříve varovalo svého arktického souseda před militarizací hranic v souvislosti s předchozí kontroverzní nabídkou NATO. Kreml dále uvedl, že umístění vojenských prostředků a zbraní NATO v této oblasti představuje riziko spuštění hromadění jaderných zbraní v Pobaltí.

Zdroj: bbc.com