Jedním z nejvíce vzrušující polí vědeckého výzkumu je v tomto okamžiku budoucnost technologie kosmických korábů, které vytváří různé kosmické agentury a soukromé společnosti, aby vytvořily ty nejefektivnější a nejinovativnější způsoby, jak dostat lidské bytosti dále do galaxie, než si to kdo dříve dovedl představit.

Mezi těmi novými metodami kosmického cestování, je i ta navržená týmem Delft University of Technology, který přišel jedním z nejradikálnějších a nejvíce fascinujících řešení.

Tento tým dostal za úkol vytvořit návrh na loď, která nejenže bude schopna cestovat k jiné hvězdě, ale také udržet několik generací lidí, aby přežívali v jediné lodi. Toto řešení se nazývá ‚Hvězdná loď evolučního asteroidu‘. Jak už naznačuje i název, ten návrh zahrnuje opatření vydlabaného asteroidu, který se potom přetvoří na kosmickou loď schopnou cestovat mezi hvězdami.

Příští generací kosmických lodí by mohl být vytěžený asteroid živený řasami

Tento tým říká, že ten nejinovativnější koráb bude vybaven bioreaktorem, který bude schopen uživit řadu generací členů posádky, od kterých se bude požadovat, aby doletěli do nové sluneční soustavy. Podle Angela Vermuelena, vedoucího DSTART, tento tým vychází hlavně propozic bioreaktoru, na kterém pracuje Evropská kosmická agentura s regenerativním systémem podpory života zvaným MELISSA (Mikro-ekologická systémová alternativa podpory života).

Projekt MELISSA se zaměřil na určitou formu řas, které jsou schopné zachycovat oxid uhličitý a rychle a efektivně ho převádět na kyslík. Podle výzkumníků pracujících pro ESA, bude cílem MELISSA vytvořit bioreaktor pomocí těchto řas, který bude dost efektivní, aby recykloval organický odpad a oxid uhličitý k vytvoření stabilního zásobování vzduchem stejně jako aby na palubě tohoto kosmického korábu sloužil jak pro produkci vody, tak potravy.

Tým DSTART zjistí, zda je jejich plán dost schopný, aby uspěl, příští měsíc v Římě, kde budou prezentovat počítačovou simulaci svého asteroidového kosmického korábu vybaveného bioreaktorem. Tato prezentace bude zahrnovat i stres-testy takové kosmické lodi a průzkum dalších kroků, které jsou potřebné, aby byl tento ambiciózní projekt uveden do reality.