Nedávné masivní a pečlivě koordinované žhářství aut v celém Švédsku poukazuje pouze na to, jak byla západní migrační politika krátkozraká, prohlásil bývalý vůdce Strany nezávislosti Spojeného království Nigel Farage pro Fox News.

Nicméně, podle politika, skutečné důvody podobné katastrofy nezajímají média nebo politiky.

Moderátor Fox News Tucker Carlson: Srdce britské civilizace bylo šokováno dalším teroristickým útokem. Přímo v centru Londýna, 29-letý muž řídil své auto proti cyklistům a chodcům. Jsou zranění, ale naštěstí nikdo nezemřel. Mezitím bylo v několika městech ve Švédsku vypáleno nejméně 80 vozidel, jak řekl předseda vlády  – na základě „pečlivě organizovaných útocích". Nebyly však uvedeny žádné oficiální důvody pro tyto útoky.

Anglie a Švédsko patří k starým civilizacím a po celá desetiletí nikdo o takových násilných činnostech neslyšel. Ale nyní, díky vědomým politickým rozhodnutím vlád, se tato situace radikálně změnila. Hlavní otázkou je, zda můžeme volně popsat, co se děje.

Dnes večer jsme v kontaktu s Nigelem Faragem, který kdysi vedl „Nezávislou stranu Spojeného království".

Možná hádat, co se tam stalo, je marné – neznáme všechny detaily. Nebudu nic riskovat. Ale víme jistě, že kvůli desetiletím specifických vládních politik, jsou staré společnosti v Evropě a naše společnost v USA – ačkoli ta není tak stará – stále zranitelnější a roztříštěnější zevnitř. Zdá se však, že lidé, kteří tuto politiku vyvíjejí, se snaží zabránit tomu, abychom posoudili jejich činy nebo si stěžovali na ně. Myslíte si to také?

Nigel Farage: Podle mého názoru jsou ve Švédsku pravděpodobně jedny z nejzdrženlivějších médií v celém západním světě. Ve švédském tisku je velmi obtížné najít alespoň nějaké objektivní posouzení. A samozřejmě, v hlavních médiích země nenajdete kritiku politiky prováděné vládou.

Řekněme to otevřeně: Švédsko je země s počtem obyvatel asi 10 milionů lidí, které během posledních pěti let přijalo 600 000 žadatelů o azyl. Takže v poměru Švédsko přijalo více (uprchlíků), než kterákoli jiná země. Nezapomeňte, že většina nově příchozích jsou muži ve věku do 30 let, kteří patří do zcela jiné kultury a mají například zcela jiný postoj k ženám.
 
Švédsko se změnilo více, než kterákoli jiná evropská země. Co se tam děje ve městech, je katastrofa. Toto masivní žhářství, jak řekl premiér, bylo koordinováno. Počet sexuálních trestných činů se dramaticky zvýšil. K tomu všemu vedla politika vlády. A řeknu vám: 9. září ve Švédsku se uskuteční všeobecné volby a média budou šokována skutečností, že krajní pravice ve Švédsku vykáže dobré výsledky. A všichni tito politici jsou na vině.

Tucker Carlson: Jsem trochu zmatený nedostatkem zvědavosti na straně levicové strany ve Spojených státech. Zdá se, že by se měli zajímat o empirické výsledky švédské a evropské přistěhovalecké politiky. Jsme na stejném kurzu. Měli bychom mít zájem o výsledek, ale v praxi se to neděje. Trestáme každého, kdo má zájem o následky. Proč myslíte že je to tak?
 
Nigel Farage: Ano, je to nedílnou součástí skutečné nenávisti vůči sobě samým. Většina Západu, prostřednictvím svých politiků a médií, tvrdí, že musíme být laskaví a vstřícní, demonstrující světu jak jsme ctnostní a úžasní lidé – i když ohrožujeme celý náš způsob života. Švédsko je nejviditelnější z možných příkladů. Co se za posledních pět let stalo, když otevřeli dveře velkému počtu mladých lidí s jiným náboženstvím, jiným jazykem, jinou kulturou, je katastrofa.

Abych byl upřímný, obávám se budoucnosti švédských měst. Lidé se nemusí takové výpovědi líbit, ale důkazy naznačují, že voliči nejsou nečinní: brexit, vítězství Trumpa, volby v Itálii. Voliči to všechno unavilo a vzbouřili se.
 
Tucker Carlson: Ano. To je samozřejmě opačná stránka demokracie. Myslíte si, že americké univerzity přidělily armádu sociologů ke studiu tohoto problému, protože téma, co nás čeká, je nám velmi blízké. Rozhodli se však, že tak neučiní. Děkuji vám Nigeli za účast.