Internační tábory v Číně údajně zadržují až milion muslimských Ujgurů. Vyplývá to ze zprávy, kterou připravil panel OSN pro lidská práva.

Ujgurové jsou turkické etnikum, které žije převážně v západní čínské provincii Sin-ťiang. Ujgurští separatisté založili teroristickou organizaci Islámské hnutí Východního Turkestánu, která má na svědomí řadu teroristických útoků v čínských velkoměstech. Několik tisíc příslušníků tohoto hnutí bojuje na straně teroristů v Afghánistánu a v Sýrii.

Kvůli těmto případům čínské úřady zpřísnily bezpečnostní opatření v Sin-ťiangu, kde žije 11 milionů Ujgurů. Celkový počet muslimů v Číně se odhaduje na 21 milionů. Kritici však Pekingu vyčítají, že uplatňuje princip kolektivní viny a omezuje tak občanská práva muslimské menšiny.

V pátek panel OSN pro lidská práva oznámil, že získal důvěryhodné údaje o tom, že Peking drží milion etnických Ujgurů v utajených internačních táborech. Kromě toho členka Výboru OSN pro odstranění rasové diskriminace Gay McDougallová tvrdí, že zhruba 2 miliony Ujgurů a muslimských menšin se nachází v indoktrinačních politických táborech.

„Velmi nás znepokojuje množství zpráv, které jsme dostali a které jsou důvěryhodné. Týkají se toho, že ve jménu boje proti náboženskému extremismu a zachování politické stability Čína přetvořila Ujgurskou autonomní oblast v něco, co připomíná obrovský internační tábor, který je zahalen rouškou tajemství. Jde tedy svým způsobem oblast, kde naplatí žádné právo," cituje McDougallovou agentura Reuters.

Další členka výboru Fatima-Binta Dahová uvedla, že čínské úřady svévolně zadržely téměř milion Ujgurů. Čínská delegace se k těmto obviněním nevyjádřila.

Zástupci americké mise v OSN ve svém prohlášení na Twitteru uvedli, že je velmi znepokojují zprávy o pronásledování Ujgurů a dalších muslimů v Číně.

Celá zpráva má být zveřejněna příští týden.

Zdroj: reuters.com