Londýnu, Šanghaji, Houstonu a řadě dalších velkoměst hrozí zatopení následkem globálního oteplení. Uvádí se to ve zprávě organizace Křesťanská pomoc.

Odborníci poukazují na to, že mořská hladina může stoupnout o více než 40 cm, zvýší-li se teploty o 1,5 stupně nad předindustriální úroveň.

Ohledně britské metropole se uvádí, že klimatické změny nejsou pro ni jediným nebezpečím. Experti jsou přesvědčeni, že globální oteplení pouze prohloubí dosavadní problémy Londýna. Patří k nim sedimentace půdy a špatné plánování.

Jako důkaz zranitelnosti britské metropole bylo uvedeno stále častější používání Bariéry na Temži, která je hlavní ochranou před povodněmi.

Hráz byla postavena v roce 1984, když se odborníci domnívali, že ji budou používat maximálně třikrát ročně. Dnes je ale používána minimálně sedmkrát ročně.

Kromě Londýna hrozí zatopení, podle názoru organizace, také americkému Houstonu, který se již „propadl" o 3 m a rok co rok v tom pokračuje, dál Manile, Jakartě, Lagosu, Dháce a čínskému městu Šanghaj.

Toto čínské město je podle znalců příliš těžké pro půdu, na které bylo postaveno. Obrovská tíže výškových budov velkoměsta způsobuje sedimentaci půdy, zatímco hladina vody v oceánu stoupá.

Není rovněž vyloučeno zatopení thajské metropole. Organizace připomněla, že se v loňské zprávě úřadů této země hovořilo o možném částečném zatopení Bangkoku během 15 let, protože se nachází pouhých 12,5 m na hladinou moře.

Zdroj:  christianaid.org.uk