NASA a její evropští partneři neustále pátrají po objektech blízkých k Zemi, které by do ní mohly narazit a způsobit škody. Nejmenší z těchto vesmírných objektů obvykle shoří v zemské atmosféře, ale ty větší by mohly způsobit masivní devastaci. (Foto: Youtube)

Greg Leonard, profesor z Univerzity Geodetické školy v Otago (Nový Zéland) a vedoucí výzkumný pracovník projektu Catalina Sky Survey financovaného NASA, uvedl, že existuje stoprocentní šance, že asteroid zasáhne Zemi. 

Leonard v rozhovoru se spisovatelem Bryanem Walshem o jeho nové knize zvané Konec éry: Stručný průvodce koncem světa připustil, že šance, že vás zabije asteroid, je menší než šance, že zemřete na zásah bleskem.

„Ale také vím, že pokud nebudeme nic dělat, tak dříve nebo později je tu stoprocentní šance, že nás jeden (asteroid, pozn. red.) dostane,“ dodal. „Tak se cítím poctěn tím, že něco dělám,“ doplnil.

Leonard dále řekl, že až takový velký objekt dostane k planetě, pak bude lidstvo potřebovat trochu víc než jen shromažďování informací, aby se vyhnulo katastrofě.

Země je neustále bombardována kosmickým prachem a vysokoenergetickými částicemi, ale dopady asteroidů jsou pozorovány zřídka a vždy se stanou velkou událostí.

Podle laboratoře Jet Propulsion Laboratory NASA vstoupí asi jednou ročně asteroid o velikosti automobilu do zemské atmosféry. Ale ještě před tím, než dosáhne povrchu Země, shoří a nezpůsobí tak žádné škody.

Vesmírná hornina o velikosti 25 metrů až jeden kilometr pravděpodobně způsobí škody v oblasti nárazu, zatímco asteroid větší, než jeden kilometr, by pravděpodobně způsobil vážné škody světovému klimatu. Ale odhaduje se, že k takovým katastrofám dojde jen párkrát za každý milion let.

Kolize s objektem větším než pět kilometrů je považována za natolik škodlivou, že by způsobila masové vyhynutí – jako tomu bylo v případě asteroidu Chicxulub. Tento meteorit o průměru kolem 10 kilometrů dopadl asi před 66 miliony let do oblasti dnešního poloostrova Yucatán v Mexickém zálivu. Tehdy vymřely přibližně tři čtvrtiny rostlin a zvířat planety, včetně všech „neptačích“ dinosaurů.

Již dříve deník The Guardian informoval o tom, že americká kosmická agentura NASA zahájí v příštím roce novou kosmickou misi.  V rámci projektu se vědci pokusí odchýlit asteroid z jeho kurzu, aby pochopili, jak se dá odvrátit srážka těchto kosmických objektů se Zemí.