Čínští vědci vyvinuli radiolokační vysokofrekvenční systém, který bude moci zaznamenat přítomnost „neviditelných letounů“ i na velké vzdálenosti, píše portál Business Insider. (Foto: Army.mil)

V Číně vyvinuli vysokofrekvenční radiolokační systém, který, podle tvrzení jeho tvůrce, je schopen rozeznat neviditelná letadla za hranicemi viditelnosti. Znamená to tedy, že ohrozí nejmodernější americké stíhačky páté generace, informuje Business Insider.

Princip fungování radaru

Podle čínského vědce Liu Jun-tanga, který je vedoucím projektu, funguje nový radar ve vysokofrekvenčním elektromagnetickém rozsahu a má široký paprsek. A právě to mu umožňuje rozeznat námořní a vzdušné cíle na vzdálenosti stovek kilometrů, a to za jakýchkoli povětrnostních podmínek.
Hlavní rozdíl nového radaru od toho klasického spočívá v tom, že se elektromagnetické vlny klasického radaru pohybují v přímém směru. Ale proto, že je zemský povrch kulatý, nemají možnost vidět cíl za horizontem.

Vynález čínského týmu vědců ale vyzařuje vlny, jež se pohybují podél mořské hladiny, což umožňuje rozeznat mořské a vzdušné objekty za hranicemi přímé viditelnosti.

Čínští vědci také tvrdí, že je radar maskovaný před protiradiolokačními raketami.

Hodnocení a kritika

Liu Jun-tang za svůj vynález obdržel státní cenu, protože, podle vojenských expertů, jeho radar značně zvýšil schopnost Číny čelit vnějším hrozbám. Kromě toho již byl označen za „přední obrannou linii země“.
Avšak, podle západních expertů, je daná technologie schopna odhalit neviditelné stíhačky, ale nedokáže zaznamenat americký stíhací bombardér F-35.

„Dokáže nahlásit, že tam něco je, ale už nedokáže tento objekt charakterizovat,“ uvádí portál slova experta z Centra strategických a mezinárodních průzkumů Todda Harrisona. Navíc, podle jeho mínění, tento radar „nedokáže přesně určit místo“ objektu.

Justin Bronk z britského Královského spojeného ústavu obranných výzkumů má za to, že nová technologie umožní Číně rozšířit znalosti v oblasti amerických neviditelných letounů. Nemůže být však použita k zaměření raket s cílem likvidace amerických objektů.

Tento radar je přece jen zranitelný, protože je dobře vidět z vesmíru, a podléhá prostředkům radioelekronického boje. Tudíž  může být užitečný jen v počátečních stadiích boje, píše Business Insider.

Zdroj:  businessinsider.com