Několik evropských společností, které pro svůj provoz potřebují plyn, vyhlásilo bankrot kvůli rekordním cenám tohoto paliva. O tom píše Independent. (Foto: Flickr)

„V průběhu posledních několika týdnů v Británii zvýšení cen nepřežily čtyři malé energetické společnosti. V těžké situaci se nacházejí výrobci hnojiv, kteří používají přírodní plyn jako komponentu. Strádá i těžký průmysl, která pro svoji činnosti potřebuje velké množství tepla, a také výrobci hliníku a cementu,“ stojí v článku.

Předseda Národní asociace ředitelů pro poskytnutí pomoci spotřebitelům elektřiny USA (NEADA) Mark Wolfe zmínil, že lidé za dobu lockdownu si zvykli na nízké ceny.

Obnovení evropské průmyslové výroby a dalších sektorů ekonomiky zvýšily poptávku po plynu, a tím i jeho cenu, dodal. K vysokým cenám za palivo také údajně přispěly společnosti generující elektrickou energii svým chováním.

V článku se upozorňuje, že spotřebitelé v USA, Evropě a Asii budou mít mnohem vyšší účty za teplo v průběhu letošní zimy. Podle informací NEADA můžou v USA vyrůst účty až o 30 %.

Ceny za plyn v Evropě přitom trhají rekordy, a to už od minulého roku. Před měsícem se plyn prodával za 500 dolarů za tisíc kubických metrů, na konci září ale cena dosáhla až 1200 dolarů. K této situaci dochází nehledě na to, že Rusko zcela plní své závazky, co se týče dodávek plynu do Evropy. Dodávky na tento kontinent se už přiblížily k historickým maximům.