Evropská komise se domnívá, že by mohlo být možné, aby evropští odběratelé ruského plynu platili podle podmínek nového moskevského výnosu o konverzi rublu, aniž by porušili právo EU. (Foto: Flickr)

Zaregistrujte se nyní Ruský prezident Vladimir Putin podepsal 31. března dekret, podle kterého musí odběratelé z EU platit za ruský plyn v rublech prostřednictvím nového mechanismu konverze měny, jinak riskují pozastavení dodávek.

V pokynech zaslaných členským státům 21. dubna EK uvedla, že „se zdá být možné“ platit za ruský plyn i po přijetí nového dekretu, aniž by to bylo v rozporu s právem EU.“

„Společnosti v EU mohou požádat své ruské partnery o splnění smluvních závazků stejným způsobem jako před přijetím vyhlášky, tj. složením dlužné částky v eurech nebo dolarech,“ uvedla EK v dokumentu.

„Vyhláška nevylučuje platební proces, který je v souladu s omezujícími opatřeními EU. Postup pro odchylky od požadavků vyhlášky však zatím není jasný,“ uvedla.

Mluvčí EK však 22. dubna sdělil společnosti S&P Global Commodity Insights, že postoj EU zůstává takový, že stávající smlouvy o dodávkách by měly být dodržovány.

„S našimi partnery z G7 jsme jasně vyjádřili svůj postoj: dohodnuté smlouvy musí být dodržovány,“ uvedl mluvčí EK.

„97 % příslušných smluv výslovně stanoví platbu v eurech nebo dolarech. Společnosti s takovými smlouvami by neměly přistupovat na ruské požadavky,“ dodal mluvčí.

„EU bude i nadále jednotně reagovat na tento poslední pokus Ruska obejít naše sankce.“

Zdroj: spglobal.com