Během nedělního bezpečnostního summitu evropských lídrů, jehož cílem bylo najít alternativní mírový plán k tomu washingtonskému, oznámil britský premiér Keir Starmer vytvoření „koalice ochotných“, která by zintenzivnila úsilí na podporu Kyjeva.

Starmer uvedl, že doufá, že tato koalice získá podporu a vedení ze strany Trumpova Bílého domu. „Dnes se nacházíme na dějinné křižovatce,“ řekl Starmer po summitu 18 lídrů – mezi nimiž byl i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Starmer představil čtyřbodový dohodnutý „mírový plán“ (…i když s ním USA nesouhlasily):

  • pokračovat v přísunu vojenské pomoci na Ukrajinu a nadále zvyšovat hospodářský tlak na Rusko.
  • jakýkoli trvalý mír musí zajistit svrchovanost a bezpečnost Ukrajiny a Ukrajina musí být přítomna na jakýchkoli mírových jednáních
  • v případě mírové dohody posílit obranyschopnost Ukrajiny, aby se zabránilo případné budoucí invazi.
  • vytvořit „koalici ochotných“, která by bránila dohodu na Ukrajině a zaručila následný mír.

Pozornost mnoha lidí však upoutala jedna zásadní věta v jeho výrocích, v nichž tento plán podrobně popsal – vyjádřená ochota nasadit na Ukrajině západní armádu/NATO:

Starmer prohlásil: „Spojené království je připraveno podpořit tento záměr botami na zemi a letadly ve vzduchu,“ řekl Starmer. Oznámil také dohodu o raketách pro Ukrajinu v hodnotě 1,6 miliardy liber s tím, že tato „podpora Ukrajině je neochvějná“.

Zdůvodnil to tím, že „se musíme poučit z chyb minulosti, nemůžeme přijmout slabou dohodu… kterou může Rusko snadno porušit, ale každá dohoda musí být podložena silou.“

Dále v návaznosti na katastrofální schůzku Trump-Zelenský uvedl, že Evropa bude muset udělat „těžkou práci“ – a tehdy řekl, že bude podpořena botami na zemi:

Premiér řekl, že jeho koalice „nyní zintenzivní plánování, a to se skutečnou naléhavostí“, a zopakoval, že „Spojené království je připraveno podpořit to botami na zemi a letadly ve vzduchu“.

Řekl: „Evropa musí společně s ostatními vykonat těžkou práci, ale aby byl mír na našem kontinentu podpořen a uspěl, musí mít toto úsilí silnou podporu USA. V tomto bodě s USA spolupracujeme.“

V rozhovoru s novináři po skončení summitu premiér uvedl, že „neuznává, že USA jsou nespolehlivým spojencem“, a že v rámci diskusí vznikl plán, podle něhož by USA měly být spojenci.

Samozřejmě, že být takto nepřátelsky naladěn vůči Rusku – právě v okamžiku, kdy se USA pokoušejí pokročit v míru – je ve skutečnosti scénář, který nakonec donutí Trumpa reagovat. Zdá se také, že jde o záměrnou snahu Evropy udržet USA na jestřábí cestě a sabotovat přitom americko-ruské rozhovory.

Trump mezitím na svém účtu na sociální síti Truth Social zveřejnil citát analytika společnosti Gartner Michaela McCunea, podle něhož Zelenskému nyní „nezbývá než ustoupit a přijmout Trumpovy podmínky“, což naznačuje, že Trump je s výsledkem pátečního debaklu v Bílém domě zjevně spokojen.

Zelenskému nyní nezbude nic jiného než ustoupit a přijmout Trumpovy podmínky.

Ale tady je ta geniální část – Trump ve skutečnosti chrání Ukrajinu, aniž by zatahoval USA do války.

Vyjednáním dohody o nerostných surovinách Trump zajišťuje, že se Američané budou podílet na ukrajinském těžebním průmyslu. To zabrání Rusku zahájit invazi, protože útok na Ukrajinu by znamenal ohrožení amerických životů – něco, co by donutilo USA odpovědět.

Trump hrál s oběma stranami jako mistr šachu. Zelenskyj nakonec nebude mít jinou možnost než ustoupit, protože bez podpory USA Ukrajina nemůže vyhrát dlouhotrvající válku proti Rusku.

A jakmile budou americké společnosti těžit na Ukrajině, Putin nebude moci zaútočit, aniž by vyvolal obrovské mezinárodní důsledky.

Nepodceňujte Donalda Trumpa. V této šachové partii je o 10 tahů před všemi.

Je to vše součástí Trumpova umění dohody, která má vést k ukončení války? Brzy uvidíme.

Zdroj: bbc.com