Evropská unie vytvoří finanční mechanismus pro platební styky s Íránem mimo sankce USA, uvádí se ve společném prohlášení Ruska, Velké Británie, Francie, Německa, Číny, EU a Íránu podle výsledků ministerské schůzky na okraj OSN.

„Účastníci uvítali taktické návrhy na podporu a zachování platebních kanálů, mj. na vytvoření zvláštního mechanismu, aby byly usnadněny platby spojené s íránským vývozem a dovozem včetně ropy," uvádí se v prohlášení, které zveřejnili šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová a ministr zahraničí Íránu Mohammad Zaríf.

Jak vysvětlila Mogheriniová, pro uskutečnění finančních transakcí s Íránem zřídí členské země EU právní osobu.

„Umožní to evropských společnostem pracovat s Íránem v souladu s evropskými zákony, a bude také otevřen pro jiné účastníky," dodala a zdůraznila, že rozhodnutí o vytvoření podobného mechanismu už bylo přijato.

Účastníci schůzky se vyslovili také pro vytvoření bezpečných a zákonných způsobů finančních styků s Íránem, a pro zachování vývozu íránské ropy, plynového kondenzátu a naftových výrobků z této země.

Ministři zahraničí, kteří se schůzky zúčastnili, potvrdili kromě toho nutnost ochrany společností, které obchodují s Íránem.

„Účastníci uznali, že Írán bude i nadále zcela a efektivně plnit své jaderné závazky (v rámci dohody), jak to bylo potvrzeno dvanácti zprávami MAAE," řekla Mogheriniová a podotkla, že země „pětice" budou i nadále podporovat modernizaci reaktoru Arak a změnu účelu objektu ve Fordowě.

Zdroj: rt.com