Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyzval v telefonním rozhovoru svého francouzského kolegu Emmanuela Macrona, aby v otázce podpory aktivit Ankary v syrském Idlibu pomohl ze strany NATO, a to nejen na rétorické úrovni. Takové informace se uvádí ve zprávě administrativy tureckého lídra. (Foto: Wikipedia)

„V telefonním rozhovoru byla projednána syrská krize, problém s uprchlíky, vztahy mezi Tureckem a Francií a regionální otázky. Prezident Erdogan uvedl, že syrský režim draze zaplatil za ohavný útok na turecké vojáky v Idlibu. Rovněž vyslovil přání, aby se solidarita NATO jasně a konkrétně projevila nejen slovy, ale také činy,“ praví se v zprávě.

V administrativě tureckého lídra dodali, že Erdogan varoval před rizikem prohloubení humanitární krize v případě, že „útoky syrského režimu nebudou zastaveny“. 

„Tlak uprchlíků ze Sýrie na Turecko se přirozeně projevuje na našich hranicích s Evropou. (Erdogan, pozn. red.) zdůraznil, že země EU mají dodržovat své závazky ohledně uprchlíků a podpořit Turecko spravedlivým rozdělením odpovědnosti,“ prohlásila administrativa.

V Ankaře poznamenali, že Turecko očekává konkrétní návrhy ohledně podpory syrských uprchlíků ze strany Francie a celé Evropy, protože se jedná o problém společný pro celý region.

Zdroj:  japantimes.co.jp