Asi milion uprchlíků ze syrského Idlibu opustilo své domovy kvůli zhoršení situace v regionu a míří k turecké hranici. Řekl to turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. (Foto: Wikipedia)

„Situace v Idlibu se stává nekontrolovatelnou, asi milion uprchlíků opustilo své domovy a pohybuje se směrem k syrské hranici,“ řekl Erdogan na společné tiskové konferenci se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským v Kyjevě, kde je turecký prezident na oficiální návštěvě.

Podle Erdogana přijalo Turecko od začátku ozbrojeného konfliktu v této zemi asi 4 miliony běženců ze Sýrie.

V souladu s dohodou, která byla dosažena v květnu roku 2017 na jednáních zástupců zemí Ruska, Íránu a Turecka v Astaně, byly v Sýrii vytvořeny čtyři deeskalační zóny. Území tří z nich se v roce 2018 dostalo pod kontrolu Damašku. Čtvrtá zóna, která se nachází v provincii Idlib a částech sousedních provincií Latakia, Hama a Aleppo, stále nepodléhá vládě republiky.

Současně byla většina z nich podmaněna teroristy z organizace An-Nusrá*. V září 2018 se Rusko a Turecko dohodly na vytvoření demilitarizované zóny v Idlibu, kde je více než tucet různých jednotek.

Porušení dohod

Akce Turecka v syrské provincii Idlib jsou zjevným porušením dohod uzavřených na jednáních v Astaně a Soči. Oznámil to syrský ministr zahraničí Faisal Mekdad pro vládní noviny al-Watan.

„Odsuzujeme jakékoli porušení Adanské dohody, turecký režim ji nedodržuje. Tato dohoda neumožňuje (Turecku, pozn. red) takovým způsobem napadat syrské území,“ citují noviny Mekdada.

Diplomat připomněl, že mezinárodní právo neumožňuje okupaci žádného státu ostatními. „Kolonialistické události, jako je pohyb obyvatelstva, zvyšování turecké vlajky a otevírání tureckých škol (v Sýrii, pozn. red.) nejsou povoleny. Je to v rozporu s deklarovanými cíli,“ uvedl.

Poznamenal, že záměry Turecka „okupovat, kolonizovat a zasahovat do vnitřních záležitostí Sýrie“ jsou „hrubým porušením smlouvy, dohod v Soči a všech dohod zemí ohledně konce syrského konfliktu“. Podle něj jsou ozbrojené skupiny Idlibu koordinovány s Tureckem, Ankara musí zastavit svou činnost, což negativně ovlivní samotné Turecko.

Turecké ministerstvo obrany dříve uvedlo, že šest tureckých vojáků zemřelo při ostřelování syrskou vládní armádou v Idlibu. Turecký prezident Tayyip Erdogan řekl, že jeho země nenechá útoky ze strany syrské armády bez odpovědi.

Zdroj: snews.com