Švédská národní televizní stanice SVT varuje, že emigrace do skandinávských zemí není pouze o míru a radosti, ale také i o hrozbě vážných zdravotních potíži. (Foto: Maxpixel)

Typická zimní tma, která je příznačná severskému podnebí, může být nebezpečnou pro lidi s tmavou pokožkou, obzvlášť pro ženy, které se rozhodnou z náboženských důvodu celkově zahalovat, informovala své diváky televizní stanice  SVT.

Podle televizního kanálu švédské počasí může být velmi obtížné pro přizpůsobení se pro ty, kteří pochází ze Středního východu a Afriky a dodržují islámský způsob oblíkaní. Národní televizní stanice zdůraznila, že lidé s tmavou pokožkou a ženy, které nosí oděvy od hlavy k patě, rozvíjejí nedostatky vitaminu D rychleji než ostatní, a proto potřebují dodatečné potravinové doplňky, aby se vyrovnaly výzvám, které představuje počasí.

Mezitím souvislost mezi nošením kompletních islámských oděvů, jakými jsou burka a nikab, a nedostatkem vitaminu D byli zjištěny jíž dříve, protože pravidelné vystavení slunečnímu světlu je nejpřirozenějším způsobem získání dostatečného množství vitaminu D.

Výzkum z roku 2015 ve městě Borlänge zjistil, že 9 z 10 těhotných somálských žen ve Švédsku trpí závažným deficitem vitaminu D, což spolu s dalšími rizikovými faktory může přispět k rozvoji autismu. Deník  Svenska Dagbladet informoval, že tato diagnóza je u dětí somálského původu třikrát až čtyřikrát častější. Daný problém byl mimo jiné spojen i s neprůhlednými závoji, které neopouštějí sluneční paprsky.

„Byly tam strašně nízké hladiny, v jedné třetině případů [vitamin D] byl dokonce neidentifikovatelný," řekla pro Svenska Dagbladet Monica Löfvanderová, docentka Centra pro klinický výzkum ve městě Västerås.