Ruská prezident Putin předpovídá nadcházející konec amerického dolaru jako světové rezervní měny. V tom ale není první ani poslední. Co ale přijde dál? (Foto: Twitter)

Ruský prezident Vladimir Putin shrnul měnící se geopolitickou realitu v pouhých pěti slovech:

„Dolar brzy zkolabuje.“

Nejdříve vysvětlil současný stav:

„Dolar se celosvětově těšil důvěře. Jenže je teď z nějakého důvodu zneužíván jako politická zbraň k uvalování restrikcí.“

Pak Putin vysvětlil důsledky:

„Už teď se mnoho zemí od dolaru jako rezervní měny odvrací.“

A co se stane nakonec:

„US dolar brzy zkolabuje.“

No, od 15. století zažil svět šest hlavních měn v globálním měřítku. Měna portugalská, španělská, holandská, francouzská, britská a teď americká, která dominuje finančnímu světu teď. Ale ani americký dolar, která světu dominuje zhruba už 100 let, si tu pozici už moc dlouho neudrží.

Ale otázka, kterou to nutně vyvolává, je: Co přijde potom?

Těžko věřit, že to bude euro nebo čínský yuan, co zaujme jeho roli. Spíše to vypadá na globální digitální „kryptoměnu“, která nejspíš zaujme jeho roli.

Odpovídající vývoj v tomto směru už částečně proběhl.

Samozřejmě, že Putin není ani první, ani poslední, kdo očekává konec dolaru.

Bývalý šéf-ekonom Světové banky chce americký dolar nahradit jednotnou globální super-měnou a vytvořit tak konečně stabilní globální finanční systém:

„Dominance těch zelených bankovek je důvodem globálních finančních a ekonomických krizí,“ řekl v Bruselu sídlícímu mozkovému trustu pro politický výzkum Bruegel pan Justin Yifu Lin.

„Řešením ale je nahradit v této funkci národní měnu globální měnou.“

Warren Buffett svého času řekl:

„Po dobu 240 bylo hroznou chybou sázet proti Americe, a teď nastává čas s tím začít.“