Rusko získalo americkou křídlatou raketu "Tomahawk", která nevybuchla během nedávných raketových útoků v Sýrii, informovala televize CNBC.

Uvedla to s odkazem na ruské ministerstvo obrany. Ale v Pentagonu se tato prohlášení označila za "absurdní" a Rusko bylo obviněno z „dezinformační kampaně".

Jak sdělilo ruské ministerstvo obrany, byly do Moskvy převezeny kvůli technické poruše nebuchlá řízená střela „Tomahawk“ a vysoce přesná raketa vypuštěná z letadla, napsala CNBC. Byly použity během nedávných raketových útoků v Sýrii. Jsou studovány s cílem následně využít získané znalosti ke zlepšení ruských bojových systémů.

Ale v Pengatonu nazvali tyto výroky za „absurdní". „Je to další příklad ruské dezinformační, aby se odpoutalo od jejich morální účasti na zvěrstvech Asadova režimu a masakru civilistů na západě Sýrie,“ reagoval zástupce obrany Spojených států Eric Paone. Podle něj neexistuje žádné potvrzení o těchto informacích, s výjimkou informací v ruských státních médiích.

To je skoro pravda. Informaci o předání dvou nevybuchlých raket do rukou ruské armády potvrdila „jen“ syrská armáda a ruské ministerstvo obrany. Ovšemže je to pro Pentagon krajně nepříjemná situace. V případě, že opravdu syrská protivzdušná obrana sestřelila desítky řízených střel americké výroby (včetně britských a francouzských), ukazovalo by to na skutečnost, že jsou tyto mimořádně drahé střely nejen poruchové, ale že se dají i zlikvidovat relativně zastaralou sovětskou obrannou technikou.

Navíc samotný fakt, že by se Rusům dostaly do rukou nevybuchlé rakety, musí u Pentagonu vyvolávat zcela pochopitelnou paniku. Nejde jen o pošramocenou „image“ přesných řízených raket, ale také předání technologie protivníkovi. Potom, když hovoří zástupce Pentagonu o ruské „dezinformační kampani“ a pokusu odpoutat pozornost, by bylo logické se domnívat, že se americké ministerstvo obrany pokouší tímto „dezinformačním“ poukazem odpoutat pozornost od skutečnosti, že jeho zbraně nejen ostudně selhaly, ale ocitly se v rukou protivníka. 

Zdroj:  cnbc.com