Slovenská republika nedávno uzavřela kontrakt s USA o dodání devíti vrtulníků Black Hawk. Včera na Slovensko dorazily další dva stroje z uvedeného kontraktu. Doteď se používala technika většinou ruské výroby, která se nyní postupně nahrazuje americkými stroji.

Podobné to bude i s nadzvukovým letectvem, protože vláda ve středu schválila nákup 14 stíhaček F-16.

V prostorách Vrtulníkového křídla v Prešově ve čtvrtek přistály další dva víceúčelové vojenské vrtulníky UH-60M Black Hawk. Vzdušné síly tak mají ve výzbroji už čtyři vrtulníky tohoto typu. Zbývajících pět kusů bude podle kontraktu dodáno v průběhu příštího roku.

„Tyto dva vrtulníky jsou už také vybavené systémem rychlého slaňování, vnitřní přídavnou palivovou nádrží a záchranným jeřábem," uvedl to ministr obrany SR Peter Gajdoš. Jak dále doplnil, stejná výbava bude postupně doplněná i do prvních dvou. Vrtulníky tak budou moci být už plnohodnotně nasazeny na plnění úkolů domácího krizového managementu, což znamená při záchranných akcích a živelných pohromách.

„Modernizace techniky však musí vždy probíhat současně s výcvikem personálu. Proto jsem velmi rád, že dopravu nových vrtulníků z německého přístavu už zabezpečovali naši vycvičení piloti," dodal ministr Gajdoš. V současnosti je na let s novými vrtulníky vyškolených celkem 6 posádek a další tři se doškolují. Ozbrojené síly plánují nové vrtulníky UH-60M Black Hawk využít už i v rámci mezinárodního cvičení Atlas Comon Challenger 2.0 v říjnu tohoto roku.

Ministerstvo obrany SR obstaralo celkově devět víceúčelových vrtulníků v celkovém objemu 261 miliónů amerických dolarů, a to prostřednictvím amerického vládního programu FMS (Foreign Military Sales).

Zdroj: snews.com