Tisíce lidí tvrdí, že se u nich po očkování vakcínou Covid objevil tinnitus. Ačkoli zatím neexistuje důkaz, že by vakcíny tento stav způsobily, mezi vědci se objevily teorie o možné souvislosti. (Foto: Flickr)

Shaowen Bao, docentka na katedře fyziologie lékařské fakulty Arizonské univerzity v Tucsonu, se domnívá, že na vině může být probíhající zánět, zejména v mozku nebo míše.

Bao, dlouholetý pacient trpící tinnitem a zástupce vědeckého poradního sboru Americké asociace pro tinnitus, studuje tinnitus již více než deset let.

K prozkoumání možné souvislosti Baoa přesvědčila skupina lidí na Facebooku, u nichž se tinnitus objevil po očkování vakcínou Covid. Nakonec provedl průzkum u 398 účastníků skupiny.

Případy měly tendenci být závažné. Jeden muž se Baovi svěřil, že při řízení auta přes hluk v hlavě neslyšel autorádio.

Vedle zvonění v uších účastníci uváděli řadu dalších příznaků, včetně bolestí hlavy, závratí, vertiga, bolesti uší, úzkosti a deprese. Výrazně více lidí poprvé pocítilo hučení v uších po první dávce vakcíny ve srovnání s druhou dávkou.

To naznačuje, „že vakcína působí na již existující rizikové faktory tinnitu. Pokud máte rizikový faktor, pravděpodobně ho dostanete už po první dávce,“ uvedl Bao.

Výsledky stále analyzuje a žádné předběžné závěry zatím nezveřejnil.

Zdroj: news.yahoo.com