Je to už 7.den nezákonné invaze do Sýrie vedenou tureckou armádou a situace se stupňuje a mohla by se proměnit ve velký konflikt. Turecký úředník varoval, že může dojít k eskalaci, protože syrská armáda míří k hranici. (Foto: archiv)

Erdoganův poradce Yasin Aktay řekl, že „konflikt mezi oběma armádami“ je více jak pravděpodobný, pokud by syrští vojáci došli do severovýchodní Sýrie a vyplnili prostor, který opustily americké jednotky.

„Pokud se syrská armáda pokusí napadnout severovýchod Sýrie, Turecko se bude bránit a může dojít ke konfliktu mezi oběma armádami," řekl Aktay.

Taková drzost, jak se Damašek odváží využítt svou vlastní armádu na svém vlastním území?

„Opět je vše obráceno vzhůru nohama a pokrouceno. Vetřelec a agresor Turecko zakazuje Syřanům, aby chránili vlastní zemi,“ píše von Freeman na Schall und Rauch..

Kurdové zrazení USA se obrátili na Damašek o pomoc a Kurdové a syrská armáda dosáhli dohody o nahrazení americké armády v regionu.

„Syrské síly budou rozmístěny na hranicích s Tureckem v určitých oblastech," řekl Danny Makki, známý válečný korespondent v Damašku.

Nejnovější zprávou je, že Sýrie vyšle do Manbiju a Kobani více než 5.000 vojáků, aby pomohla vytlačit turecké jednotky ze Sýrie a zastavila tureckou invazi.

Erdogan údajně přísahal, že turecké síly budou pokračovat ve svém postupu, i když to vypadá tak, že syrská armáda bude bránit obléhané Kurdy.

Stále není jasné, jakou roli bude ruská armáda hrát při podpoře svého syrského spojence, ale můžeme pozorovat začátky Putinovy „stoleté smlouvy“.

Prezident Putin chce, aby si Asad a Erdogan sedli ke stolu, obnovili vztahy a dosáhli dohody poté, co byly v roce 2012 přerušeny diplomatické vztahy mezi Ankarou s Damaškem.

Dříve Ankara naznačila, že s Damaškem bude znovu mluvit, až Asad nebude v čele Sýrie. Kvůli této podmínce, ale může Turecko na rozhovory zapomenout.

„Budeme naléhat na zahájení dialogu mezi Tureckem a Sýrií, existují důvody se domnívat, že to bude v zájmu obou zemí, a budeme podporovat kontakty mezi Damaškem a kurdskými organizacemi, které se vyhýbají extremismu a teroristické činnosti," řekl Sergej Lavrov, ruský ministr zahraničí.

„Slyšeli jsme, že syrští úředníci a zástupci kurdských organizací prohlašují, že mají zájem o Rusko, které má dobré vztahy se všemi stranami tohoto procesu, aby pomohlo zahájit takový dialog, a uvidíme, co můžeme podniknoutt, " dodal ruský ministr zahraničí.

Putin však také chce ukončit konflikt v Sýrii. Když USA opustí scénu, může se pokusit vytvořit vlastní „smlouvu století“ mezi Tureckem, Sýrií a Kurdy.

Kurdové, teď žádají Asada o pomoc, když byli dříve na straně USA a Izraele. Teď zažili to, co už ostatní „spojenci“, Amerika nemá „přátele“, ale pouze „zájmy.

Před týdnem velitel SDF Mazlum Abdi řekl: „Uvažujeme o partnerství se syrským prezidentem Bašarem al-Asadem v boji proti tureckým silám.“

Washington blokuje takové rozhovory po celá léta, což Trumpovo přesvědčení o „Zradě Kurdů“ ještě posiluje, protože turecká invaze do Trumpu získala „zelené světlo“, takže Kurdové nemají čas na rozhodující možnost bránit se syrskou armádou koordinovat nebo plnit dohodu o usmíření s Asadem.

Putin má v ruce všechny tromfy, protože Rusko má rozhodující vliv na všechny strany v tomto regionu.

Ve svém posledním rozhovoru před nedávnou cestou do Saúdské Arábie zdůraznil: „Rusko nebude nikdy přítelem na straně  jedné země proti druhé na Středním východě“.

Následující dny a týdny ukážou, zda skutečně existuje konfrontace mezi Tureckem a Sýrií.

„Otevřeme brány a pošleme na cestu do Evropy 3,6 milionu uprchlíků,“ řekl Erdogan v projevu poslancům své strany AK.

Podle OSN turecká armáda již při invazi do Sýrie „udělala“ 100.000 nových uprchlíků.

Americký ministr obrany Mark Esper v neděli řekl: „Zdá se, že Turecko spáchalo válečný zločin, když napadlo severní Sýrii.“

Zdroj: pz.czschallundrauch.com