Podle vědců existuje „vysoká pravděpodobnost“, že tyto viry infikují člověka, pokud někdy překročí druhovou bariéru. (Foto: Flickr)

Čínští vědci objevili na tropickém ostrově Hainan u jižního pobřeží Číny osm dosud nevídaných virů. Viry byly nalezeny u hlodavců a odborníci varovali, že pokud někdy překročí druhovou bariéru, mohou s „vysokou pravděpodobností“ nakazit člověka.

Objev učinili vědci, jejichž úkolem je připravit svět na budoucí pandemie. Na ostrově Hainan odebrali téměř 700 vzorků hlodavců a našli osm nových virů. Jeden z nich patří do stejné rodiny jako virus SARS-CoV-2, který způsobuje COVID-19.

Zjištění byla zveřejněna v časopise Virologica Sinica, který rediguje doktorka Shi Zhengli, vědkyně známá jako „netopýří žena“ díky své práci na netopýřích koronavirech. Vědci vyzvali k dalším pokusům s těmito viry, aby se přesně určilo, jaké by mohly být jejich účinky na člověka.

Podle deníku Metro News je časopis Virologica Sinica vydáván Čínskou společností pro mikrobiologii (CSM). CSM je spojena se státem přidruženou Čínskou asociací pro vědu a technologii, která „přijímá správní dohled“ od „ministerstva pro občanské záležitosti“ čínské vlády.

Nová studie analyzovala 682 análních a krčních výtěrů odebraných různým hlodavcům odchyceným na ostrově Hainan v letech 2017-2021. Tyto vzorky, které byly roztříděny podle konkrétních druhů hlodavců a místa výskytu na ostrově, byly následně odeslány do laboratoří k vyšetření.

Analýza odhalila řadu nových „nových“ virů, včetně jednoho nového koronaviru, který odborníci pojmenovali CoV-HMU-1.

Identifikace těchto nových virů slouží jako důrazná připomínka existence bezpočtu neidentifikovaných patogenů, z nichž některé mohou představovat potenciální riziko pro lidské zdraví.

Zdroj: ndtv.com