Novináři provedli srovnání oficiálního počtu mrtvých na koronavir s počtem vydaných uren ve Wu-chanu, hlavním městě provincie Chu-pej a zároveň hlavním místem nákazy. (Foto: Youtube)

V posledních dnech byla postupně uvolňována omezení uvalená na obyvatele Wu-chanu. Obyvatelé hlavního města provincie Chu-pej, které se stalo nechvalně známým po celém světě jako výchozí bod pro pandemii Covid-19, pomalu obnovují normální život. Bohužel pro mnoho rodin návrat k normálnímu životu začíná v městských krematoriích, kde si musí vyzvednout urny s popelem svých blízkých zabitých virem.

Tento spěch na výdej pohřebních uren právě vyvolává pochybnosti o pravdivosti oficiálního hodnocení nového koronaviru ve Wu-chanu a v celé Číně. Podle Pekingu bylo ve Wu-chanu nakaženo více než 50.000 lidí a zemřelo 2.535 lidí.

Podle průzkumu informačního serveru Caixin však tato čísla zdaleka nejsou realita. Nezávislá média uvádějí, že v posledních dnech bylo v krematoriu v Hankou, části Wu-chanu  dvakrát více než 5.000 oficiálních osob distribuováno pohřebních uren. Wu-chan, metropole s jedenácti  miliony obyvatel, má celkem sedm krematorií. Caixin proto odhaduje, že počet distribuovaných uren je téměř 35 000.

Den mrtvých se bude v Číně slavit 5. dubna a příbuzní zemřelého musí získat  popel před tímto datem. Na sociálních sítích ukazují fotografie a videa dlouhé fronty, které zvyšují pochybnosti o počtech mrtvých ve městě.

Zdroj:  lefigaro.fr