Server News.au zveřejnil detaily proslovu, který před dvěma týdny pronesl čínský admirál. (Foto: USN)

Ten v něm nastínil strategii, jak vyhnat americké námořnictvo z oblasti v Jihočínském moři, na níž si dělá nároky Peking.

Čínský kontradmirál Lou Jüan vystoupil dne 20. prosince minulého roku na summitu čínského zbrojního průmyslu v Šen-čenu s proslovem. Ve své řeči se dotkl vztahů mezi Spojenými státy a Čínou.

Podle jeho názoru není obchodní válka mezi oběma zeměmi pouze o ekonomice, ale jedná se i o strategickou záležitost. Pokud Peking chce, aby USA ustoupily, musí být připraven zaútočit na americké válečné lodě v případě, že poruší čínské území.

Podle serveru News.au se Jüan domnívá, že spor o Jihočínské a Východočínské moře lze rázně ukončit, pokud Čína potopí dvě americké letadlové lodě.

„To, čeho se Spojené státy bojí nejvíce, jsou ztráty," prohlásil kontradmirál. „Uvidíme, jak je Amerika vystrašená," dodal.

Podle něj má Čína zbraně, které jsou schopny zasáhnout letadlové lodě i s velmi dobrou obranou. Potopení jedné supervelké letadlové lodě připraví o život 5000 členů posádky. Potopení dvou takových lodí ztráty zdvojnásobí, tvrdí Jüan.

Jüan dále vyjmenoval pět amerických slabin:

„Spojené státy mají pět pilířů, které lze zneužít: jejich armádu, peníze, talent, hlasovací systém a jejich strach z nepřátel. (Čína, pozn. red.) by měla využít svou sílu a zaútočit na slabá místa nepřítele. Je nutné zaútočit kdekoli, kde se nepřítel obává, že na něj zaútočí, a kdekoli, kde je zranitelný…"

Kontradmirál Lou Jüan působí jako viceprezident na Čínské akademii vojenských věd. Jeho hodnost odpovídá akademickému titulu a není v aktivní vojenské službě.

Není to poprvé, co čínští vojenští analytici varují před konfliktem s USA. V prosinci na konferenci v Pekingu, kterou pořádal čínský list Global Times, Jüan prohlásil, že by Čína neměla váhat a měla by zaútočit, pokud americké válečné lodě navštíví Tchaj-wan. Wang Hongguang, generálporučík ve výslužbě, zase varoval, že čínské síly dokážou obsadit ostrov během 100 hodin s minimálními ztrátami.

Přitom zdůraznil, že je tento scénář velmi pravděpodobný a dodal, že rok 2018 mohl být pro Tchaj-wan rokem chaosu a ozbrojený konflikt byl velmi pravděpodobný.

Na závěr však zdůraznil, že pokud USA nezaútočí na čínské umělé ostrovy v Jihočínském moři, ke konfliktu v této oblasti nedojde.

Zdroj:  news.com.au