Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg prohlásil, že Západ „nemůže ignorovat“ ani vojenský růst Číny, ani její ekonomický růst, a přiznal, že svět „čelí globální změně rovnováhy sil“. (Foto: NATO)

V rozhovoru pro BBC Radio ve středu Stoltenberg prohlásil, že Čína se přibližuje stále blíže k Západu na mnoha úrovních: skrze kyberprostor, telekomunikace, kritickou infrastrukturu a průzkum Arktidy.

„Nemůžeme ignorovat důsledky růstu Číny. Čína bude brzy mít největší ekonomiku na světě. Už nyní mají druhý největší obranný rozpočet,“ uvedl.

Generální tajemník NATO také prohlásil, že je důležité, že Británie zrevidovala roli čínského technologického gigantu Huawei ohledně její sítě 5G, aby si zajistila bezpečí. Prohlásil, že věří, že vláda Velké Británie vytvoří 5G sítě takovým způsobem, aby zůstala chráněná a „v bezpečí“.

Britský premiér Boris Johnson silně kritizoval rozhodnutí umožnit společnosti Huawei, aby se účastnila budování britské 5G sítě.
Hua Chunying, tisková mluvčí čínského ministerstva zahraničí, prohlásila v reakci na slova Stoltenberga, že Čína není nebezpečím pro žádnou zemi a doufá, že NATO bude schopné hledět na politický rozvoj její země „racionálně“, informovala agentura Reuters.

Stoltenberg rovněž prohodil, že Peking „těžce“ investuje do moderních obranných systémů a jen za posledních pět let rozšířil své námořnictvo o 80 lodí, co se rovná celkovému počtu lodí vlastněných britským námořnictvem.

„Čína se stává stále více a více důležitou vojenskou silou, a na to musíme odpovědět,“ uvedl a dodal, že NATO musí zajistit, aby zůstalo „silnou silou pro budoucnost“ ve světě, kde čelí „změnám globální rovnováhy moci“.

Zdroj:  theaustralian.com.au