Čínské úřady, které stojí za významnou obchodní výstavou v Šanghaji, stáhly slavnostní zahajovací projev předsedy Evropské rady, který měl kritizovat „nezákonnou válku“ Ruska na Ukrajině a vyzývat ke snížení obchodní závislosti na Číně, uvedli diplomaté. (Foto: Flickr / ilustrační)

Předem nahraný videozáznam Charlese Michela měl být jedním z několika projevů světových lídrů a šéfů mezinárodních organizací včetně čínského prezidenta Si Ťin-pchinga na pátečním zahájení veletrhu China International Import Expo (CIIE), uvedli tři evropští diplomaté pro agenturu Reuters.

Diplomaté, kteří nemohou být jmenováni kvůli citlivosti záležitosti, agentuře Reuters řekli, že byli překvapeni, že byl projev odstraněn.

„Prezident Michel byl pozván, aby vystoupil na 5. fóru Hongqiao/CIIE v Šanghaji,“ řekl agentuře Reuters Michelův mluvčí Barend Leyts. „Na žádost čínských úřadů jsme skutečně poskytli předem nahrané poselství, které nakonec nebylo promítnuto. Řešili jsme to běžnou diplomatickou cestou.“

Na žádost agentury Reuters o komentář nikdo z čínského ministerstva zahraničí ani ze spoluorganizátorů výstavy, čínského ministerstva obchodu a vlády města Šanghaj, neodpověděl.

Zdroj: irishexaminer.com