Spojené státy pod vedením prezidenta Donalda Trumpa vystupňovaly obchodní konflikt zavedením vysokých cel na zahraniční zboží. (Foto: Flickr)

Mezi nejvíce postižené země patří Kanada, Mexiko, Evropská unie a především Čína. Peking nenechal tyto kroky bez odezvy a dal najevo, že je připraven bránit své hospodářské zájmy za každou cenu.

Washington v úterý oznámil, že zvyšuje cla na čínské zboží z původních 10 % na 20 %. Peking reagoval vlastními protiopatřeními.

Uvalil 15procentní clo na americké výrobky, mezi něž patří kuřecí maso, obilí, kukuřice a bavlna, uvádí CNN. Tento krok jen prohloubil propast mezi oběma hospodářskými velmocemi.

Čínské ministerstvo obchodu navíc zařadilo 15 amerických společností na černou listinu pro kontrolu vývozu. To znamená, že čínské společnosti nebudou smět s těmito společnostmi v určitých oblastech obchodovat.

Americká administrativa tvrdí, že zavedená cla jsou součástí boje proti drogové krizi, která v zemi narůstá. Americká média byla zaplavena případy spojenými s fentanylem, který do USA proudí i prostřednictvím čínských dodavatelů.

„Pokud chtějí USA fentanylovou krizi skutečně řešit, měly by s námi jednat jako s rovnocenným partnerem,“ uvedlo čínské velvyslanectví pro Economic Times.

Peking se netají svým tvrdým postojem. „Pokud budou Spojené státy chtít válku, budou ji mít. Ať už jde o obchod, cla nebo cokoli jiného, jsme připraveni bojovat až do konce,“ uvedlo čínské velvyslanectví v prohlášení.

Obchodní válka se neomezuje pouze na vztahy mezi USA a Čínou. Napětí přetrvává také ve vztazích s Tchaj-wanem, který je klíčovým výrobcem polovodičů. Za éry Joea Bidena byl ostrov předmětem diplomatické ochrany před možnou čínskou invazí.

Trumpův postoj však naznačuje, že by se mohl zdráhat podpořit Tchaj-wan pouze do té míry, do jaké by to bylo v zájmu amerického průmyslu.

Podle serveru Wired Trump zvažuje zavedení vysokých cel na tchajwanské výrobce čipů, jako je například TSMC. Tento krok by měl přimět společnosti, aby přesunuly výrobu na území USA a vyhnuly se tak riziku, že se dostanou pod čínskou kontrolu.

Obchodní konflikt mezi USA a Čínou se tak nadále prohlubuje a diplomatické řešení se zdá být v nedohlednu. Pokud bude napětí nadále eskalovat, mohlo by mít dopady nejen na světovou ekonomiku, ale i na geopolitickou stabilitu.

Zdroj: bbc.com