Twitter zaplavují tweety, které ukazují zřejmě první veřejnou pozemní ukázku stíhacího letounu stealth Čínské lidové osvobozenecké armády. (Foto: Twitter / 乐子壬1号机)

Státní médium China Daily uvedlo, že „nastal čas, kdy se J-20, jedna z nejmodernějších stíhaček na světě, objeví před veřejností na zemi“ na 14. čínské mezinárodní výstavě letectví a kosmonautiky v Ču-chaji v provincii Kuang-tung v sobotu odpoledne.

„Letoun stealth provedl několik letových představení na předchozích leteckých přehlídkách v Ču-chaji a létal na vojenských přehlídkách, ale nikdy se z důvodu utajení nedostal do blízkosti veřejnosti,“ uvedl China Daily.

J-20 je první čínský bojový letoun typu stealth, který uskutečnil svůj první let v roce 2011 a oficiálně byl odtajněn v roce 2016. V roce 2017 byl nasazen letectvem PLAA a stal se třetím stealth stíhacím letounem na světě, který vstoupil do služby po amerických F-22 Raptor a F-35 Lightning II. V roce 2020 vstoupil do služby v ruských vzdušně-kosmických silách ruský Suchoj Su-57.

Globální mocnosti se utkávají v závodech ve zbrojení o pořízení stíhaček páté generace a hypersonických zbraní, protože hrozby dalšího konfliktu se každým měsícem zvyšují.

Zdroj: