Čínské úřady oficiálně potvrdily, že při experimentu vědce Che Ťien-kchueje se narodily děti se změněnou DNA, informuje o tom vládní agentura Sin-chua. (Foto: Fotolia)

Předběžné prozkoumání jeho práce ukázalo, že opravdu vytvořil geneticky modifikované děti, a zároveň přitom porušil celou řadu čínských zákonů.

„Vědec vytvořil projektovou skupinu, včetně zahraničních pracovníků, která se záměrně vyhýbala kontrolám a používala nebezpečnou technologii na úpravu genů embryí člověka s cílem reprodukce, což je zákonem oficiálně zakázáno," oznámili vyšetřující.

Navíc vědec dva roky padělal výsledky etické expertízy a do účasti v pokusu se mu podařilo získat osm párů, což vedlo ke dvěma těhotenstvím.

Nakonec jedna z matek porodila dvojčata, která byla pojmenována Lulu a Nana, druhý žena je stále těhotná a nosí plod s upravenou DNA. Nyní je pod neustálým dohledem lékařů.

V listopadu 2018 čínský vědec Che Ťien-kchuej šokoval světové společenství, když informoval o narození dětí, jejichž DNA byla upravena, aby odolala virusu HIV.

Vědce zkritizovali jak kolegové, tak oficiální úřady. Státní výbor Číny pro záležitosti zdravotnictví a plánovaného rození děti zahájil vyšetřování.

Náměstek čínského ministra vědy a technologií Xu Nanping přikázal zastavení všech výzkumů, které jsou spojeny s úpravou DNA embryí.

V odůvodnění své práce Che Ťien-kchuej oznámil, že nehledě na všechny úspěchy v léčbě HIV tato nemoc zůstává na seznamu hlavních příčin úmrtí v celé řadě zemí, hlavně v rozvíjejících se státech.