Čína zůstává signatářem Smlouvy pro všeobecný zákaz jaderných zkoušek (CTBT), jež byla uzavřena v roce 1996, ale která nikdy nevstoupila v platnost, protože tento dokument ještě musí ratifikovat osm konkrétních zemí. (Foto: Nevada Site Office)

Peking možná tajně provedl nízko úrovňové podzemní jaderné testy, přestože se zavázal dodržovat mezinárodní dohodu zakazující takové výbuchy, napsal list The Wall Street Journal a citoval prý dosud nezveřejněnou zprávu amerického ministerstva zahraničí.

Přestože tento dokument neposkytl žádný přesvědčivý důkaz, zmínil se o řadě činností, o nichž se ve zprávě tvrdí, že vyvolávají obavy, že Čína nedodržuje Smlouvu pro všeobecný zákaz jaderných zkoušek (CTBT).

„Možná příprava Číny na provoz polygonu Lop Nur během celého roku, její používání výbušných uzavřených komoer, rozsáhlé výkopové činnosti na Lop Nur a nedostatečná transparentnost v jejích činnostech kolem jaderného testování […] vyvolávají obavy ohledně dodržování nulového standardu," konstatovala zpráva.

Wall Street Journal citoval mluvčí Organizace Smlouvy pro všeobecný zákaz jaderných zkoušek (CTBTO), která kontroluje dodržování dohody. Ta uvedla, že od září roku 2019 nedošlo k žádnému přerušení přenosu dat z pěti čínských senzorových stanic.

List také citoval nejmenovaného vysoce postaveného amerického úředníka, který řekl, že Čína je podezřelá z jaderného testování uprostřed snah prezidenta Donalda Trumpa, kterých chce vyzvat Čínu, aby se připojila k jednáním USA a Ruska o dohodách o kontrole zbraní, které mohou nahradit novou smlouvu o snížení počtu jaderných zbraní z roku 2010 (Nová dohoda START), která vyprší v únoru 2021.

„Tempo a způsob, jakým čínská vláda modernizuje své zásoby, je znepokojivé, destabilizující a ilustruje, proč by Čína měla být zapojená do globálního rámce kontroly zbraní," prohlásil úředník.

Čínské ministerstvo zahraničí mezitím reagovalo na zprávy amerického ministerstva zahraničí a zdůraznilo, že Peking i nadále zůstává oddán moratoriu na jaderné testy. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Zhao Lijian odmítl obvinění USA jako nepravdivé.

CTBT byla podepsána v roce 1996, ale nikdy nevstoupila v platnost, protože osm zemí, včetně Číny a USA, neratifikovalo dokument, i když Peking a Washington opakovaně daly najevo, že plánují dodržování podmínek smlouvy.

Zdroj:  wsj.com