Člen čínské Státní rady a ministr zahraničí Wang Yi (Wang I) mluvil v pondělí podle zprávy čínského ministerstva zahraničí s americkým ministrem zahraničí Antony J. Blinkenem a vyměnil si s ním názory na vývoj v Afghánistánu. (Foto: Flickr)

Wang Yi řekl, že Spojené státy by měly hrát konstruktivní roli v pomoci Afghánistánu při stabilizaci, zabránění chaosu a budování míru. Náhlé stažení sil ze strany Spojených států již způsobilo vážný negativní dopad na situaci v Afghánistánu. Pokud je dalším krokem vytvořit nové problémy, není to odpovědný postoj, řekl Wang Yi.

Wang Yi také řekl, že Čína je ochotna komunikovat s USA o situaci v Afghánistánu, aby země již neměla novou válku ani humanitární katastrofu.

Čína doufá, že všechny druhy terorismu a zločiny budou omezeny tak, že afghánští lidé se budou moci vyhnout válce a vybudují svou vlast.

Wang Yi uvedl, že Čína a Spojené státy jsou stálými členy Rady bezpečnosti OSN a významnými účastníky současného mezinárodního systému. Čína a Spojené státy by měly spolupracovat na globálních výzvách, protože mezinárodní společenství to očekává. USA by měly zastavit politické útlaky a nesmyslné omezování Číny.

Klíčem k mírové koexistenci mezi dvěma největšími ekonomikami na světě je vzájemný respekt historických a kulturních tradic, hlavních zájmů a hlavních obav, zvoleného politického systému a rozvojové cesty, jakož i základních norem mezinárodního společenství, jako je nezasahování do vnitřních záležitostí ostatních a mírové vypořádávání sporů.

Antony J. Blinken řekl, že Spojené státy uznávají, že o budoucnosti Afghánistánu by měl rozhodovat afghánský lid a vyzývá Tálibán, aby zajistil bezpečnost všech lidí, kteří chtějí opustit Afghánistán.

Řekl také, že současná situace v Afghánistánu vstupuje do kritické fáze. Tálibán by se měl jasně oddělit od všech teroristických sil a vrátit se do hlavního proudu afghánské politiky. USA očekávají, že Čína v tom bude hrát důležitou roli.

Blinken řekl, že pro Spojené státy a Čínu je velmi důležité udržet komunikaci o významných mezinárodních a regionálních otázkách. Souhlasil, že společným cílem je dosažení mírové koexistence mezi Spojenými státy a Čínou a doufá, že obě strany budou hledat a rozvíjet spolupráci.

Zdroj: scmp.com