Historik Matthew Sibson prozkoumal dostupné snímky jednoho ze sedmi divů antického světa a navrhl novou teorii o stavbě roku 2630 př.nl, která již dlouhou dobu zajímá lidi po celém světě. Tvrdí, že nemusí být zcela vytvořena lidskýma rukama. Video s analýzou bylo zveřejněno na YouTube kanálu Ancient Architects. (Foto: Youtube)

Největší pyramida v Egyptě mohla být postavena na přirozeně vytvořeném kopci mnohem větším, než se předpokládalo dříve, uvádí se ve videu.

„Odhady objemu kopce, který tvoří základy Velké pyramidy, jsou založeny na topografických mapách a několika fyzických pozorováních uvnitř pyramidy, ale skutečnou pravdu nikdo neví,“ začal Sibson.

Poté uvedl, že pod Chufuovou pyramidou je 20 metrů vysoký zkosený kopec ve tvaru pyramidy známý jako inselberg, který, jak se domnívá Sibson, byl ve skutečnosti větší.

Vysvětlení se jeví jako docela logické, protože expert poukázal na královskou komnatu, která je podle odhadů mnohem vyšší než 20 metrů.

Sibson také poukázal na to, že písek mohl být použit k naplnění přírodních dutin ve skalní struktuře komplexu, aby mu poskytl větší stabilitu. Historik odděleně upozornil diváky na to, že každý žulový nosník v Královské komnatě se zdá být prasklý, což je druhotným důkazem toho, že inselberg byl výše, než naznačují historické knihy.

Promluvil také o snímcích v jeho předchozích videích, které poukazují na práce na vykopávkách pyramid, které lze považovat za kopání přírodního kamene, nikoli umělého.

„Proč to takhle vypadá?“ ptá se Matthew a hned přichází s možnou stopou: „Není to proto, že tunely vlastně procházejí přirozeným podložím?“

Ve prospěch své teorie Matthew také poukazuje na starověkého řeckého historika Hérodotusa, který říkal, že pyramida byla postavena shora dolů.

Historik v rozhovoru pro  The Daily Star přiznal, že pro by musel ještě vidět vnitřek surových tunelů, ale dodal, že je možné, že komory a tunely uvnitř pyramidy mohly být jednoduše vykopány z inselbergu ačkoliv přiznal, že tyto obrovské kamenné bloky musely být také dodány dovnitř i zvenku, aby pyramida vypadala tak, jak vypadá dnes.