Český řidič, v jehož kamionu francouzská policie objevila celkem dvacet nelegálních migrantů, byl odsouzen na dva roky, které má strávit ve vězení. Dotyčný chtěl migranty údajně dopravit do Velké Británie. Informovala o tom TV Nova.

Nejde však o první případ zatčení českého občana ve Francii, který je spojen s migrační krizí v Evropě.

Podle českého ministerstva zahraničí zadrželi policisté řidiče v přístavu Calais. Případ se stal na začátku července, přičemž muž z Česka odcestoval dne 5. července. Podle Novy reagoval na inzerát, který sháněl řidiče na převoz nábytku z Belgie přes Francii do Velké Británie. Slíbená odměna dosahovala téměř 130 000 Kč. Podle informací se měl muž původně vrátit zpět do Česka o tři dny později, tedy dne 8. července.

„Při cestě do Velké Británie francouzská policie u něj v kamionu objevila 20 migrantů. Už proběhl dokonce i soud a český řidič dostal dva roky odnětí svobody,“ řekla televizi mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová.

Rodina odsouzeného však věří, že je nevinný. Navíc se jí po něm moc stýská. „Spím minimálně. Pravidelně každej den jsme od pěti hodin vzhůru. Visím na telefonu a obvolávám,“ řekla manželka zadrženého muže.

Europoslanec Tomáš Zdechovský na svém učtu na Twittreru srovnal případ odsouzeného řidiče kamionu s případem německé kapitánky lodě Sea-Watch 3 Caroly Racketeové. Ta je v Itálii vyšetřována za porušení zákazu vplutí do místních vod s africkými migranty na palubě.