Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) vyšetřuje „rozsáhlé, probíhající ohnisko“ vzácné nemoci na Floridě. (Foto: Flickr)

CDC ve středu v tiskové zprávě uvedlo, že v ohnisku nákazy na Floridě se meningokok rozšířil mezi homosexuálními muži, včetně těch s HIV.

„Očkování proti meningokokovému onemocnění je nejlepším způsobem, jak zabránit tomuto závažnému onemocnění, které se může rychle stát smrtelným,“ uvedl v tiskové zprávě Jose R. Romero, vedoucí oddělení CDC pro očkování a respirační choroby.

„Vzhledem k tomu, že na Floridě propukla epidemie,“ dodal, „a vzhledem k množství akcí Pride, které se budou v nadcházejících týdnech konat po celém státě, je důležité“, aby se homosexuální muži nechali očkovat.

Podle agentury bylo dosud hlášeno nejméně 24 případů a 6 úmrtí mezi homosexuálními muži.

„Lidé se mohou nechat očkovat proti meningokokům u svého lékaře, v lékárně, v komunitním zdravotním centru nebo na místním zdravotním oddělení,“ uvádí se v tiskové zprávě.

„Pojišťovny by měly hradit očkování proti meningokokům těm, kterým je v době epidemie doporučeno. Na Floridě se může kdokoli nechat bezplatně očkovat vakcínou proti meningokokům na kterémkoli okresním zdravotním oddělení v době epidemie.“

Floridské ministerstvo zdravotnictví poprvé vydalo upozornění na epidemii v okrese Leon před několika měsíci.

I přes léčbu umírá na toto onemocnění 10-15 lidí ze 100, uvádí agentura. Až 20 procent přeživších může mít dlouhodobé postižení, jako je ztráta končetin, hluchota, poškození mozku a problémy s centrální nervovou soustavou.

Zdroj: theepochtimes.com