Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) varuje zdravotnické pracovníky, aby se měli na pozoru před příznaky viru Marburg podobného ebole v USA. (Foto: Flickr)

CDC ve čtvrtek zveřejnilo zdravotní doporučení, aby „zvýšilo povědomí o riziku importovaných případů ve Spojených státech“ týkajících se Marburgova virového onemocnění (MVD) poté, co byla potvrzena dvě ohniska nákazy v Tanzanii a Rovníkové Guineji.

„V současné době je riziko MVD ve Spojených státech nízké, nicméně lékaři by si měli být vědomi možnosti importovaných případů,“ uvedlo CDC.

CDC rovněž uvedlo, že Marburg, který má ohromující úmrtnost 23-90 %, může být obtížné diagnostikovat.

„Mnoho příznaků a symptomů MVD je podobných jiným infekčním onemocněním (jako je malárie nebo břišní tyfus) nebo virovým hemoragickým horečkám, které mohou být v dané oblasti endemické (jako je horečka Lassa nebo ebola),“ uvedlo CDC. „To platí zejména v případě, že se jedná pouze o jediný případ.“

MVD se šíří spíše kontaktem s infikovanou krví nebo tělními tekutinami než přenosem vzduchem.

Světová zdravotnická organizace varuje, že i přes omezený způsob přenosu má virus Marburg potenciál stát se plnohodnotnou epidemií.

Z Fox News:

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) má tato nemoc epidemický potenciál. Má vysokou úmrtnost – z osmi dosud hlášených případů v Tanzanii pět pacientů zemřelo.

Představitelé Rovníkové Guineje ohlásili první ohnisko nákazy 13. února, kde bylo potvrzeno 14 případů a 10 úmrtí. Tanzanská vláda oznámila vůbec první ohnisko MVD 21. března.

Mezi příznaky patří bolest hlavy, únava, náhlá horečka, nevysvětlitelné krvácení a gastrointestinální příznaky. Časté jsou také bolesti svalů a kloubů a ztráta chuti k jídlu.

Proti viru Marburg neexistuje vakcína schválená Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv, ale lze jej léčit včasnou intenzivní péčí a náhradou tekutin.

Bill Gates a Dr. Anthony Fauci nedávno varovali, že brzy může udeřit mnohem smrtelnější pandemie.

Přečtěte si varování CDC týkající se Marburgu:

CDC_HAN_489 by Jamie White

Zdroj: foxnews.com