Poté, co Rusko zlikvidovalo držby amerických pokladničních poukázek, napakovalo se zlatými rezervami a přechází na platební systém mimo SWIFT, 
tak se prezident Putin pokouší uklidnit všeobecné obavy utišujícími řečmi o tom, jak „Rusko dolar vůbec neopouští.“

Ruský prezident na tiskové konferenci dnes ráno řekl, že jeho země nepřestává držet rezervy v amerických dolarech, i když řekl, že riziko sankcí Rusko žene k tomu, aby diverzifikovalo svá aktiva v cizích měnách.

„Rusko dolar neopouští,“ řekl Putin v odpovědi na otázky ohledně prudkého propadu držby amerických státních dluhopisů v dubnu a květnu.

„Potřebujeme jenom minimalizovat rizika, když vidíme co se děje při sankcích.“

„Co se týče našich amerických partnerů a restrikcí, které uvalují na za využití dolarů,“ dodal, „o těch si myslím, že jsou závažnou strategickou chybou, protože ty podvrací důvěru v dolar jako rezervní měnu.“

Putin však varoval, že Amerika se dopouští ohromné chyby, když doufá, že bude dolar moci používat jako politickou zbraň:

„Co se týče našich amerických partnerů, kteří uvalují omezení včetně takových, které se týkají dolarových transakcí, tak o těch si myslím, že se dopouští ohromné strategické chyby. Když to činí, tak podvrací důvěru v dolar jako rezervní měnu.“

Putin v tom samém tónu dodal, že mnohé země už diskutují o tvorbě nových rezervních měn, když poznamenával, že čínský yuan je takovou potenciální rezervní měnou, ale uzavřel to:

„My budeme americký dolar používat i nadále, pokud nám v tom Spojené státy nebudou bránit.“

Ruský prezident rovněž zdůrazňoval potřebu i jiných měn v globálním obchodě a objevení se nových rezervních měn, jako je rubl.

Jenže včera v noci jsme předestřeli čtyři hlavní kroky, které Rusko zjevně přijímá k de-dolarizaci, takže máme podezření, že tyto Putinovy komentáře jsou jen takovou rtěnkou, kterou zkrášlí tlamu praseti v naději, že se k němu zbytek světa zatím nepřidá.

Prezident Putin navíc řekl, že je připraven k uspořádání nového summitu se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem, buď v Moskvě, nebo ve Washingtonu, spolu s jeho chválou, jak dodržuje své volební sliby zlepšovat vztahy s Ruskem.

„Jedním z velkých plusů prezidenta Trumpa je, že se snaží plnit sliby, které dal voličům, tj. Americkému lidu,“ řekl Putin na tiskové konferenci na summitu BRICS v Johannesburgu.

„Někteří vůdci mají zpravidla po volbách sklon zapomínat na sliby, které lidu dali, ale ne Trump.“

Putin řekl, že očekává, že se s Trumpem sejde při postranních jednáních během summitu G-20.

Zdroj: zerohedge.com