Rozmístění v Polsku americké vojenské základny je z vojenského hlediska nesmyslné, soudí bývalý polský prezident a laureát Nobelovy ceny míru z roku 1983 Lech Wałęsa. (Foto: Wikipedia)

„Můžeme jedenáctkrát zničit život na Zemi, tolik máme dohromady zbraní. A ti debatují o dvanáctém zničení. Stačí, když nás zabijí jedenáctkrát, po dvanácté to už nebude třeba", řekl Wałęsa v interview pro Sputnik.

Podle jeho názoru se mohou američtí vojáci Polsku hodit jen pro „duševní klid". „Pro ten duševní klid je ale dobře, když tu máme jen málo Američanů a ti tu mají vlastní zájem", řekl bývalý prezident.

Dříve navrhlo Polsko USA rozmístit na svém území americkou tankovou divizi na stálém základě a převzalo veškeré výdaje — asi 1,5 až 2 miliardy USD. Návrh byl dvoustranný a mimo rámec NATO. Polský ministr národní obrany Mariusz Błaszczak oznámil, že zřízení americké vojenské základny je hotová věc.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že rozmístění na území Polska americké vojenské základny bude přímým porušením Základního aktu Rusko-NATO a že RF bude tento proces sledovat.

Zdroj: snews.com