Vědci z Kolumbijské univerzity v Spojených Státech dospěli k závěru, že úroveň radiace v důsledku zkoušek jaderných zbraní na Marshallových ostrovech je stále hrozbou pro život člověka. Informuje o tom portál Phys.org.

Badatelé prozkoumali vzorky půdy z 11 ostrovů na čtyřech atolech. Ukázalo se, že se úroveň záření gama významně variuje, navíc některé vzorky byly radioaktivnější, než bylo očekáváno a značně přesahovaly bezpečnou úroveň vlivu.

Například na atolu Bikini roční dávka záření činí 648 rem, ačkoli norma je 100 rem ročně. Takové ukazatele přesahují úrovně radiace v okolí Černobylské a Fukušimské jaderné elektrárny.

Experti také změřili úroveň radiace v plodech stromů v zasažených regionech, a také v oblasti kráteru, který se vytvořil v důsledku zkoušky Castle Bravo, kdy v roce 1954 explodovalo na atolu Bikini zařízení o síle 15 megatun.

V obou případech se radiace ukázala jako velmi vysoká.

Mezi lety 1946 a 1958 bylo provedeno na Marshallových ostrovech 67 jaderných zkoušek. Marshallovy ostrovy se nacházejí mezi Havajskými ostrovy a Filipínami.

Zdroj:  phys.org