Válka s Íránem by byla „matkou všech válek“, prohlásil íránský prezident Hasan Rúhání, jehož vystoupení na schůzce s vedením ministerstva zahraničí Íránu vysílala státní televize. (Foto: Dodlive)

Úřady USA zařadily na sankční seznam íránského ministra zahraničních věcí Mohammada Džaváda Zarífa.

Vysoce postavený pracovník americké administrativy prohlásil, že Washington už nepovažuje Zarífa za prioritní kontakt, jakým byl v době projednávání jaderné dohody, od níž USA odstoupily.

Zaríf později prohlásil, že USA na něho uvalily sankce, protože ho považují za nebezpečí pro americké plány.

„Mír s Íránem je matkou každého míru a válka s Íránem je matkou všech válek, znovu to opakuji. Chcete-li bezpečnost, chtějí-li vaši vojáci bezpečnost v regionu, nemůžete ohrožovat naši bezpečnost a zároveň očekávat, že budete sami v bezpečí. Mír výměnou za mír,“ řekl Rúhání.

Uvedl rovněž, že chtějí-li USA jednat s Íránem, musejí nejdřív zrušit potiíránské sankce.

Situace v Perském zálivu a sousedních regionech se v posledních měsících znatelně vyostřila. V sousedním Ománském zálivu došlo v polovině června k útoku na dva ropné tankery: Front Altair a Kokuka Courageous.

Podle některých údajů byly na tankery připevněny a poté odpáleny magnetické miny, v důsledku čehož došlo na lodích k explozím a požárům. Oficiálně to nebylo potvrzeno. Írán odmítá svůj podíl na incidentech.

Zdroj:  express.co.uk