Ředitelská rada Správy pro kapitálový trh Saúdské Arábie (Capital Market Authority, CMA), hlavní finanční regulátor země, schválila veřejnou nabídku akcií (IPO) státní ropné společnosti Saudi Aramco. Uvádí se ve zprávě uveřejněné na portálu správy. (Foto: Wikimedia)

Nabídka Saudi Aramco bude zveřejněna do zahájení podání přihlášek, praví se ve zprávě. Má zahrnout všechny informace pro potenciální investory: finanční ukazatele společnosti, výkaz její činnosti a podrobnosti spravování. Ve zprávě regulátoru není uvedeno přesné datum zahájení přijímání přihlášek. Není rovněž upřesněno množství akcií nabídnutých investorům.

„Schválení CMA nesmí být v žádném případě vnímáno jako doporučení pro akceptování nabídky jakékoli společnosti,“ zdůrazňuje regulátor.

„Schválení přihlášky (pozn. ohledně IPO) pouze znamená, že odpovídá právním požadavkům zákona o kapitálovém trhu a dalším příslušným pravidlům.“ Povolení na IPO platí po dobu 6 měsíců od okamžiku vydání, poukazuje se ve zprávě.

Na portálu společnosti se přitom praví, že se veřejná nabídka akcií bude konat na saúdské burze Tadawul. Koupit si je budou moci také soukromí investoři.

Právo na koupi bude poskytnuto všem občanům Saúdské Arábie, občanům Rady spolupráce arabských států Perského zálivu a také některým cizincům, kteří mají stálý pobyt v království.

Prodej akcií Saudi Aramco se má stát největším v dějinách. Původně to bylo oznámeno v roce 2016. Tenkrát byla kapitalizace společnosti odhadnuta na 2 biliony dolarů, v rámci IPO se plánovalo prodat pět procent akcií za celkovou částku 100 miliard dolarů. Poté byl prodej několikrát odložen, převážně kvůli nedostatku poptávky ze strany zahraničních investorů.

O den dříve schválil IPO společnosti korunní princ Saúdské Arábie Mohamed bin Salmán. Měl za to, že podpora saúdských byznysmenů stačí pro jejich prodej.

Zdroj: wsj.com