V případě spuštění varovného systému o raketovém útoku bude mít nejvyšší vedení Ruska několik minut na to, aby přijalo rozhodnutí o odvetném jaderném úderu, řekl ve vysílání rozhlasové stanice Echo Moskvy náčelník štábu 15. armády Vzdušně-kosmických sil (zvláštního určení) Anatolij Něstěčuk. (Foto: Defense.gov)

„Příletová doba bývá různá v závislosti na směru, odkud letí a jak letí. (…) Toto číslo si vyžaduje velmi důležitou sílu vůle pro rychlé přijetí rozhodnutí. Času je ale celkem dost. Ne minuty ani desítky minut – více než desítky minut,“ řekl.

Ruské úřady nejednou zdůraznily, že považují jaderné zbraně za výhradně obranný prostředek: Moskva může teoreticky zasadit jaderný úder pouze jako odvetu.

Podle slov prezidenta Vladimira Putina může být podobné rozhodnutí přijato, když varovné systémy o raketovém útoku zaznamenají nejen start raket, ale dají i přesnou prognózu trajektorie jejich letu a určí dobu pádu bojových hlavic na území Ruska.

V tomto týdnu ruský prezident podotkl, že bezpečnostní situace ve světě se zhoršila poté, co odstoupily USA od Smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu.

Vyjádřil přitom jistotu v tom, že dokud nepřijmou USA definitivní rozhodnutí o rozmístění raket v Asii, existuje možnost situaci napravit.

Loni jsme informovali o tom, že profesor Georgetownské univerzity Matthew Kroenig ve své monografii „Logika americké strategie: Proč potřebujeme strategickou dominanci“ popsal možné následky dvou jaderných úderů Ruska proti USA.

Podle profesora během prvního úderu Moskva zničí 131 amerických měst a zabije 70 milionů lidí. Kroenig podotýká, že scénář těchto ztrát bere v úvahu i to, že Rusko útočilo na americká odpalovací zařízení, aby snížilo možnosti jaderné odvety.

Pokud ruský jaderný potenciál bude částečně zničen v důsledku amerického protiútoku, Rusko stále dokáže druhým úderem zničit 12 měst, což přivede ke ztrátám 28 milionů obyvatel.

Profesor proto varoval že Spojené státy mají zachovat svůj jaderný potenciál.

Pokud Washington likviduje své mezikontinentální balistické rakety, americké ztráty stoupnou na 82 milionů během prvního jaderného úderu, neboť Moskva nebude muset šetřit svými raketami pro odvetný útok.