Předseda strany Alternativa bulharského obrození Rumen Petkov znovu ostře promluvil k tématu nákupu amerických stíhaček. Podle slov lídra vůdce opoziční strany vláda a parlament nákupem F-16 ukazují, že země je připravena nasadit jaderné zbraně. (Foto: AF.mil)

„Jsou to letadla, která mohou nést jaderné hlavice na palubě. Děláme první krok, kterým ukazujeme, že jsme připraveni nasadit jaderné zbraně v Bulharsku,“ uvedla slova Petkova agentura Focus.

Politik se také vyjádřil k situaci ohledně Dohody o odstranění raket středního a krátkého doletu.

Podle jeho slov neschopnost Evropské unie, Evropské komise a NATO zaručit dialog vyvolává znepokojení.

„Dnes jsme uviděli fakt ukončení dohody <…>, ze které USA jednostranně odstoupily a které především zpochybňují (bezpečnost) Evropy. Jsme uprostřed (z Moskvy a Washingtonu) a když tato dohoda skončí, musíme pochopit, že obě tyto síly mohou zaručit své vlastní zájmy v případě eskalace ozbrojení v Evropě a my se staneme oběťmi, “ prohlásil Petkov.

Petkov opakovaně kritizoval bulharské rozhodnutí, které se týkalo zvolení amerických letadel.

Politik již dříve prohlašoval, že země s těmito stíhačkami nikoho nevyděsí a porovnal je s „nejdražšími vysavači“.

Minulý týden bulharský parlament převážil prezidentské veto o koupi F-16. Cena osmi letadel je téměř 1,26 miliardy dolarů. Patřičná dodávka se uskuteční v roce 2023 a na začátku roku 2024. Vláda vezme část prostředků od státu na zaplacení nákupu (asi 400 milionů USD), zbývající prostředky budou přiděleny z rezervy.

Na začátku července bylo informováno o tom, že Bulharsko při používání F-16 bude muset hradit dodatečné náklady, o kterých se nemluví v návrhu smlouvy, jenž USA zaslaly. Tento názor ve vysílání bulharské televize NOVA vyjádřil šéfredaktor specializovaného časopisu pro letectví AERO Krasimir Grozev.

Vojenský expert Dobromir Totev prohlásil, že Američany navrhovaná cena 2,2 miliardy levů (přes 1,1 miliardy eur) zahrnuje všechno nezbytné pro plnohodnotné využití letadel, souhlasil však s prohlášením Grozeva, že Bulharsko bude muset při použití stíhaček hradit dodatečné náklady: jejich použití předpokládá totiž opravy letecké základny Graf Ignatievo.

„Ve smlouvě jde jen o zařízení. A hangáry a dodatečná skladiště budou postaveny na náš účet,“ řekl Totev. Grozev k tomu dodal, že jde o 100 milionů levů (přes 50 milionů eur) dodatečných nákladů.

Zdroj:  thedefensepost.com