Německý ministr zahraničí Heiko Maas uvedl, že představí novou zahraniční politiku Německa ve vztahu k USA. Informuje o tom agentura dpa.

Evropská komise oznámila svůj záměr hájit spravedlivý obchod, sděluje dpa. K jeho podpoře chce politik využít rok Německa v USA, který odstartuje dne 3. října. „Už dávno nastal čas přehodnotit transatlantické partnerství — realisticky, kriticky, a dokonce i sebekriticky," řekl ministr dne 25. srpna v Berlíně.

Již dříve Maas v článku, který byl zveřejněn v deníku Handelsblatt, zdůraznil, že Spojené státy a Evropa se s průběhem let odcizují a jednota zájmů a hodnot se postupně se vytrácí. Ministr zahraničí uvedl, že proces normalizace vztahů s Východem začal ještě před tím, než se stal prezidentem Donald Trump a vyslovil se proti strategii, která počítá se změnou moci ve Spojených státech.

Jako základ pro nové vztahy s Washingtonem Maas navrhl přijmout myšlenku o vyvážené spolupráci a za hlavní cíl německé zahraniční politiky označil vytvoření silné a nezávislé Evropy. Současně poznamenal, že pokud Spojené státy překračují pomyslnou červenou čáru, je nutné jednat.

Vztahy mezi USA a Evropskou unií se zhoršily v souvislosti s odstoupením Washingtonu od jaderné dohody s Íránem a zavedením cel na ocel a hliník. Evropská unie přijala dne 7. srpna legislativu, která na svém území ruší platnost extrateritoriálních sankcí USA vůči Íránu.

V reakci na zavedení celních tarifů uložil Brusel dodatečná cla ve výši 25 % na dovoz celé řady zboží ze Spojených států.

Zdroj:  handelsblatt.com