Britské veslování zakázalo transsexuálním sportovcům startovat v elitních ženských závodech, ale vytvořilo tři různé kategorie, které účast transsexuálů umožňují.

Nová politika vstoupí v platnost 11. září, uvedlo britské veslování ve čtvrtek.

Britské veslování uvedlo, že pouze sportovci, kteří jsou „při narození přiřazeni k ženskému pohlaví“, budou moci soutěžit v jeho ženských soutěžích a reprezentovat Británii nebo Anglii na mezinárodních závodech.

Kromě ženské kategorie budou moci všechny sportovkyně soutěžit v „otevřené“ kategorii, zatímco „smíšenou“ kategorii mohou pořadatelé nabídnout, pokud bude 50 % posádek způsobilých z ženské kategorie.

Práva transsexuálů se v posledních měsících stala hlavním tématem rozhovorů, protože sport se snaží najít rovnováhu mezi inkluzivitou a zároveň zajistit, aby nedocházelo k nespravedlivému zvýhodňování.

Skupiny na podporu LGBTQIA+ tvrdí, že vylučování transsexuálních sportovců se rovná diskriminaci, zatímco kritici začleňování transsexuálů do ženských sportů tvrdí, že procházení mužskou pubertou propůjčuje sportovcům fyzickou výhodu, kterou přechod nezmírňuje.

„Britské veslování se zavázalo podporovat prostředí, v němž je veslování přístupné a inkluzivní, a zajistit, abychom poskytovali příležitosti a radost všem,“ uvedla organizace v prohlášení.

„Abychom toho dosáhli spravedlivým způsobem, musíme stanovit takové podmínky soutěžení, které zaručí spravedlivou a smysluplnou soutěž tím, že zavedeme nezbytná a přiměřená omezení způsobilosti.“

Světové veslování umožňuje transgender sportovcům soutěžit v ženské kategorii, pokud sníží hladinu testosteronu pod pět nanomolů na litr po dobu 12 měsíců.

Světová atletika, světový vodní sport a řídící orgán cyklistiky UCI patří mezi světové federace, které v posledních několika letech zpřísnily pravidla účasti. Světový řídící orgán fotbalu FIFA rovněž přezkoumává svá pravidla pro způsobilost transsexuálů.

Zdroj: espn.co.uk