Zástupce britské zpravodajské agentury MI6 se setkal s vůdcem fronty al-Káidy spojené s al-Nusrou (Hay’at Tahrir al-Sham). (Foto: Youtube)

Podle zpráv se setkání uskutečnilo poblíž hraničního přechodu Bab al-Hawa na syrsko-turecké hranici.

Podle diplomatického zdroje v Moskvě Jonathan Powell navrhl, aby Abu Mohammad al-Julani navázal úzkou spolupráci s evropskými zeměmi a USA.

Setkání bylo zaměřeno na navázání kontaktu s mezinárodními teroristickými skupinami působícími v Sýrii. Údajně bylo dosaženo dohody o udržování stálé komunikace s mezinárodními teroristy, které jako takové označila Rada bezpečnosti OSN. Strany mezitím diskutovaly o možnosti vyškrtnutí Hay’at Tahrir al-Sham ze seznamu teroristických organizací.

„Britská strana navrhla, aby skupina Hay’at Tahrir al-Sham oznámila plány na ukončení podvratných aktivit proti západním zemím a navázala s nimi úzkou spolupráci,“ uvedl.

Mohammad al-Julani údajně obdržel doporučení poskytnout rozhovor americkému reportérovi, aby vytvořil pozitivní obraz o alianci, které šéfuje. Spojenci Spojeného království, zejména USA, se mají podílet na rebrandingu skupiny al-Nusra.

„Rádi bychom připomněli těm, kteří rychle zapomenou na svou hořkou zkušenost, že neexistují žádní dobří teroristé a všechny pokusy o jejich ochočení a ruční krmení obvykle vedou k mnoha úmrtím nevinnýchím,“ zdůraznil ruský zdroj.

Dnes je HTS většinou řízen tureckými speciálními službami. Snaží se však také spolupracovat s představiteli jiných zemí, s nimiž o změně svého postavení jednají. Výměnou za finanční podporu poskytují teroristé informace o dalších syrských ozbrojencích.

HTS je de facto vládcem Velkého Idlibu. Nedávno provedli svůj největší letošní útok, kdy zaútočili na řadu pozic 5. sboru syrské arabské armády (SAA) v severozápadní oblasti Velkého Idlibu. Útok provedla „elita“ brigády HTS Abu Baker al-Siddiq.

Je snaha o zlepšení pověsti HTS v Sýrii, proto přitom mezinárodní společenství ignoruje zprávy o jejich teroristických aktivitách v zahraničí.

Zdroj: pz.cz, southfront.org