Další financování Ukrajiny bylo ze strany USA i EU odloženo. Příliš mnoho odborníků a komentátorů se však zaměřuje na nedostatek finančních prostředků a příliš málo na strategii a politické výzvy, kterým válkou zmítaná země čelí. (Foto: Flickr)

Takový je stav pomoci Ukrajině po zasedání Evropské rady a nedávné návštěvě prezidenta Zelenského ve Washingtonu.

Situace ve Spojených státech je složitá.

Je to směs změny veřejného mínění, stranické politiky před volebním rokem a odpovědnosti za již poskytnutou pomoc Ukrajině.

V současné době je další pomoc Ukrajině v Kongresu blokována. Republikáni chtějí vědět, jak byla americká pomoc doposud využita a proč vojenská a finanční podpora nepřinesla téměř žádné výsledky. Kongres je rovněž znepokojen korupcí na Ukrajině. Vzhledem k tomu, že rok 2024 je rokem voleb, prezident Biden a demokraté se obávají prosazení další pomoci Ukrajině, která je mezi Američany nepopulární.

Situace v EU je ještě složitější.

Země EU nemohou Ukrajině dodat slíbený 1 milion dělostřeleckých granátů, což před několika týdny přiznal německý ministr obrany Boris Pistorius. Národní vlády také nemohou nebo nechtějí dát Ukrajině peníze z vlastních kapes. Podobně jako USA se i největší ekonomika EU, Německo, ocitla v rozpočtové slepé uličce. Národní vlády proto chtějí „evropské řešení“: více dluhů EU místo více národních dluhů. Tímto způsobem nemusí přesvědčovat vlastní voliče, že přijetí dalšího národního dluhu je správný krok, a nemusí překonávat zákonná omezení, aby získaly další kapitál.

Problém na úrovni EU spočívá v tom, že Bruselu již došly peníze a nový dluh je nutný nejen k financování Ukrajiny, ale také k posílení celého rozpočtu EU.

Za těchto okolností se americké a evropské úvahy liší. Zájmem Bidenovy administrativy je přesvědčit EU, aby sehrála větší roli v pomoci Ukrajině, což by mohlo zahrnovat převzetí celého finančního břemene financování Ukrajiny. Po letošní neúspěšné ukrajinské protiofenzívě a růstu napětí v dalších konfliktních zónách po celém světě by se Bidenově administrativě rovněž hodilo přenést odpovědnost za výsledek války na evropské spojence. To by také Bidenově administrativě umožnilo vyhnout se odpovědnosti za další katastrofu podobnou Afghánistánu, pokud by se Ukrajina zhroutila.

Na druhé straně evropští představitelé nemají žádnou strategii a konec války (a válečných výdajů) zatím nevidí. Nemohou ani rozhodnout, zda se podaří odblokovat patovou situaci, v níž se ocitly Spojené státy při podpoře Ukrajiny, nebo zda bude skutečně na Evropanech, aby nesli celé břemeno podpory Ukrajiny. Jejich zájmem je udržet aktivní zapojení USA, a tedy co nejdéle oddalovat evropské rozhodnutí o financování Ukrajiny. Pokud by své úsilí zintenzivnily, aniž by jasně naznačily, jakou roli mohou nebo budou hrát USA v podpoře Ukrajiny v roce 2024, EU by převzala celou zátěž a odpovědnost a připravila by cestu pro stažení USA.

Vedoucí představitelé se na summitu Evropské rady minulý týden rozhodli odvést pozornost od financování Ukrajiny a místo toho se rozhodli oslavit zahájení přístupových rozhovorů s Ukrajinou.

To nic nestojí a vedoucí představitelé to mohou hrát tak, jako by udělali něco smysluplného. Nevynechali ani příležitost využít Viktora Orbána k obětnímu beránkovi.

Maďarský premiér nastoluje velmi podobné otázky jako republikáni ve Spojených státech: jaká je strategie ukončení této války? Jak budou použity peníze? V podstatě jak se vyhnout sypání peněz do bezedné jámy?

Někteří představitelé rozhodně vzali slib „podporovat Ukrajinu tak dlouho, jak to bude potřeba“ vážně a jejich strach z Ruska a odhodlání pomoci Ukrajině je upřímné (například Polsko a pobaltské státy), zatímco jiní se chtěli pouze zavděčit nebo alespoň nechtěli jít proti Bidenově politice.

Ukrajina je nyní rukojmím tohoto západního pokrytectví a příliš ambiciózních cílů, které prezident Zelenskyj 18 měsíců sděloval o znovuzískání všech okupovaných území. Odstoupil od podepsané mírové dohody s Ruskem, protože západní mocnosti slíbily, že budou pomáhat jeho válečnému úsilí tak dlouho, jak to bude nutné. Nyní by jednání a kompromis s Ruskem byly pro většinu ukrajinské veřejnosti nepřijatelné, a proto by to pro Zelenského byla politická sebevražda.

Pouhé házení peněz na Ukrajinu nevyřeší problémy, kterým Západ a Ukrajina čelí. Lidé ve Washingtonu i v Bruselu se snaží vyhnout odpovědnosti za neúspěšné strategie. Aby se Západ vyhnul dalšímu scénáři podobnému Afghánistánu, potřebuje novou ukrajinskou strategii a vyčleněné finanční prostředky na její podporu.

Zdroj: rmx.news