Poslanec slovenské Národní rady za stranu Směr-SD Ľuboš Blaha na svém facebookovém účtu komentuje mezinárodní situaci v souvislosti s havárií ukrajinského letadla, které bylo omylem sestřeleno íránskými vojáky, a vzpomíná na havárii íránského letadla v roce 1988, za které by byli vinni Američané. (Foto: /Ural Federal University)

„Ano, v Íránu se stala strašná tragédie. Civilní letadlo omylem zasáhla íránská raketa, zemřeli nevinní lidé. Írán se omluvil, nebyl to záměr,“ píše politik.

Podle něj je tento čin samozřejmě nutné odsoudit a vyjádřit soustrast blízkým obětem. Ale Blaha připomíná, že když se něco takového stalo v roce 1988 a Američané sestřelili civilní letadlo se stovkami lidí, americký tisk to tehdy ututlával a vymlouval se.

„K íránskému náboženskému režimu mám nulové sympatie, ale respektuji Írán jako národ, který má právo na svou cestu. Tato tragédie však nemá nic společného s íránským režimem – nechtěli to udělat, byla to chyba jednotlivce, byl to strašný omyl,“ zdůrazňuje poslanec.

Blaha si ale myslí, že hlavním důvodem strašné havárie je vražda íránského generála.  „Íránci byli přesvědčeni, že USA zaútočí i na cíle v Teheránu – proto zpanikařil ten, kdo pravděpodobně přepnul bezpečnostní systémy a ty jako cíl automaticky detekovaly civilní letadlo,“ pokračuje Blaha.

Podle politika je to příklad toho, jaké tragické důsledky může mít americká agrese.