Začátkem tohoto měsíce vědci zachytili na videu mořskou peru v Tichém oceánu. (Foto: Ocean Exploration Trust, NOAA & Oregon State University/Thurber)

Nové záběry ukazující obřího, podivně vypadajícího chapadlovitého mořského tvora, který se líně vznáší v hlubinách Tichého oceánu, přiměly vědce k otázce, zda to, co vidí, je nový druh.

Tým vědců spatřil podivného živočicha na palubě výzkumné lodi E/V Nautilus, kterou využívá nezisková organizace Ocean Exploration Trust provádějící hlubokomořský výzkum. Na nedávno zveřejněném videu(otevře se v nové záložce) vědci z expedice juchali a vzdychali, když se jim záběry bizarního tvora naskytly.

„Právě teď mi to vyrazilo dech,“ slyšíme jednoho z vědců na palubě, jak mimo kameru říká, zatímco dálkově řízené plavidlo (ROV) skenuje dno oceánu a přibližuje se k podivnému výjevu. „Nejsem na pokraji sil ani nic jiného,“ zavtipkoval další vědec.

O chvíli později vědci zahlédli poblíž dalšího z podivných tvorů, ačkoli se jim nepodařilo natočit video druhého jedince.

Vědci měli původně podezření, že zkřížili cestu Solumbellula monocephalus, známé také jako mořské pero Solumbellula, které patří do fylogeneze Cnidaria, kam patří medúzy, hydry a korály. Jediná známá pozorování mořských per však předtím proběhla v Atlantském a Indickém oceánu, takže je možné, že vědci narazili na nový druh.

„Podobné nálezy jsou vzácné a nikdy jsme nečekali, že něco takového uvidíme,“ řekl. „Nejzajímavější na tomto výzkumu je, že na takové věci čas od času narazíme a opravdu nám to rozšiřuje obzory o tom, kde mohou živočichové žít a existovat v mořských hlubinách.“

Zdroj: livescience.com